statystyki

Wypłata zaległej renty nie pozbawia prawa do 500+

autor: Michalina Topolewska13.06.2018, 17:00
500 PLUS

Nie można mówić o państwie sprawiedliwym i państwie prawnym wówczas, gdy na skutek wadliwego działania jego organów niepełna rodzina składająca się z matki wychowującej dwoje małych dzieci ponosi uszczerbek finansowy związany ze spóźnioną wypłatą należnych im świadczeń.źródło: ShutterStock

Rodzic nie powinien ponosić konsekwencji wadliwego działania organów państwa, które wypłaciły mu jednorazowo rentę rodzinną obejmującą okres czterech lat, co wpłynęło na odmowę przyznania świadczenia wychowawczego.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego trafiła skarga matki samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Składała ona wniosek o przyznanie 500 zł na rozpoczęty 1 października 2017 r. okres zasiłkowy, na każde z nich. Jednak na pierwsze dziecko w rodzinie gmina nie przyznała jej świadczenia z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego. Odmowa była spowodowana tym, że w styczniu 2016 r. matka otrzymała pieniądze z tytułu wyrównania renty rodzinnej na dzieci po zmarłym ojcu. Ze względu na to, że postępowanie o przyznanie renty toczyło się przez prawie cztery lata (mężczyzna zginął w wypadku samochodowym w sierpniu 2012 r.), łączna wartość zaległych świadczeń stanowiła znaczną kwotę.

Matka nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała się do samorządowego kolegium odwoławczego. Wskazywała, że gmina nie powinna do jej dochodów z 2016 r. zaliczyć całej kwoty wyrównania. Podkreślała też, że obecnie utrzymuje się tylko z tego świadczenia. SKO utrzymało jednak w mocy decyzję gminy. Wyjaśniło, że zaległe renty należało potraktować jako dochód za 2016 r. bez względu na to, jakiego okresu wyrównanie dotyczyło. Nie było również podstaw prawnych, aby taką skumulowaną kwotę uznać za dochód utracony, bo tego typu okoliczność nie jest wymieniona w art. 2 pkt 19 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane