statystyki

Jak dać odpowiednią odprawę pracownikowi i nie naruszyć przepisów?

autor: Katarzyna Witkowska-26.04.2018, 08:38; Aktualizacja: 26.04.2018, 09:58
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Pracownik będzie uprawniony do odprawy, gdy przyczyna/przyczyny zakończenia stosunku pracy nie będą leżały po jego stronieźródło: ShutterStock

Ustawowe limity nie wiążą pracodawcy. Zawsze może on przewidzieć dla podwładnego wyższą rekompensatę za zwolnienie, np. w umowie o pracę czy przepisach wewnątrzzakładowych.

Utrata pracy jest trudnym momentem w życiu każdego pracownika. Sytuacja jest jeszcze bardziej dotkliwa, gdy do zwolnienia dochodzi nie z powodów dotyczących zatrudnionego, ale z przyczyn, na które pracownik nie ma bezpośredniego wpływu. Aby w jakimś, choćby minimalnym stopniu zrekompensować mu tę niekomfortową sytuację, w której się znalazł, ustawodawca wprowadził instytucję odprawy.

Odprawa ustawowa jest formą jednorazowej rekompensaty za utratę pracy spowodowaną – jak już wspomniano – przyczynami, które nie leżą po stronie pracownika. Została ona uregulowana w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Żaden inny akt o powszechnym zastosowaniu nie reguluje kwestii wypłaty tego typu świadczenia na rzecz pracowników.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że ustawa o zwolnieniach grupowych znajduje zastosowanie wyłącznie w razie konieczności rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Wprost wynika z tego, że mniejsi pracodawcy – tzn. zatrudniający mniej niż 20 pracowników – nie są zobowiązani do stosowania powyższej ustawy i tym samym, niezależnie od zachodzących u nich procesów restrukturyzacyjnych, nie będą musieli wypłacać odprawy ustawowej. Nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby tacy pracodawcy zagwarantowali możliwość wypłaty odprawy swoim pracownikom w umowach o pracę lub innych aktach wewnętrznych.

Kiedy przysługuje


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane