statystyki

Jak dać odpowiednią odprawę pracownikowi i nie naruszyć przepisów?

autor: Katarzyna Witkowska-26.04.2018, 08:38; Aktualizacja: 26.04.2018, 09:58
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Pracownik będzie uprawniony do odprawy, gdy przyczyna/przyczyny zakończenia stosunku pracy nie będą leżały po jego stronieźródło: ShutterStock

Ustawowe limity nie wiążą pracodawcy. Zawsze może on przewidzieć dla podwładnego wyższą rekompensatę za zwolnienie, np. w umowie o pracę czy przepisach wewnątrzzakładowych.

Utrata pracy jest trudnym momentem w życiu każdego pracownika. Sytuacja jest jeszcze bardziej dotkliwa, gdy do zwolnienia dochodzi nie z powodów dotyczących zatrudnionego, ale z przyczyn, na które pracownik nie ma bezpośredniego wpływu. Aby w jakimś, choćby minimalnym stopniu zrekompensować mu tę niekomfortową sytuację, w której się znalazł, ustawodawca wprowadził instytucję odprawy.

Odprawa ustawowa jest formą jednorazowej rekompensaty za utratę pracy spowodowaną – jak już wspomniano – przyczynami, które nie leżą po stronie pracownika. Została ona uregulowana w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Żaden inny akt o powszechnym zastosowaniu nie reguluje kwestii wypłaty tego typu świadczenia na rzecz pracowników.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że ustawa o zwolnieniach grupowych znajduje zastosowanie wyłącznie w razie konieczności rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Wprost wynika z tego, że mniejsi pracodawcy – tzn. zatrudniający mniej niż 20 pracowników – nie są zobowiązani do stosowania powyższej ustawy i tym samym, niezależnie od zachodzących u nich procesów restrukturyzacyjnych, nie będą musieli wypłacać odprawy ustawowej. Nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby tacy pracodawcy zagwarantowali możliwość wypłaty odprawy swoim pracownikom w umowach o pracę lub innych aktach wewnętrznych.

Kiedy przysługuje


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane