statystyki

Członek zarządu opłaci składkę zdrowotną z umowy, a nie działalności

autor: Paulina Szewioła29.03.2018, 18:00
Sprawa dotyczy osoby, która pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z innym podmiotem.

Sprawa dotyczy osoby, która pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z innym podmiotem.źródło: ShutterStock

Osoba fizyczna, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pełni funkcję członka zarządu spółki (na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania) musi opłacać składkę zdrowotną z tytułu tej umowy.

Sprawa dotyczy osoby, która pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z innym podmiotem.

Z tytułu sprawowanej funkcji otrzymuje wynagrodzenie na podstawie wystawianych co miesiąc faktur VAT. Z umowy o pracę również wypłacana jest jej co miesiąc pensja w wysokości wyższej od minimalnej. Od tego wynagrodzenia są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Spółka zatrudniająca tę osobę miała jednak wątpliwości, czy powinna opłacać za nią składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu zawartej umowy o zarządzanie. Jej zdaniem nie ma takiego obowiązku. Członek zarządu powinien bowiem w takiej sytuacji odprowadzać wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Chcąc mieć jednak pewność, firma zwróciła się do dyrektora mazowieckiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o interpretację przepisów.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane