Tylko jedna działalność z obowiązkowymi składkami

autor: Anna Kwiatkowska10.03.2018, 13:00
W opisywanej sytuacji przedsiębiorca będzie miał obowiązek opłacać podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

W opisywanej sytuacji przedsiębiorca będzie miał obowiązek opłacać podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.źródło: ShutterStock

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio kolega zaproponował mi założenie z nim spółki cywilnej, w której prowadzilibyśmy już innego rodzaju działalność. Czy będę musiał płacić składki podwójnie?

Wspólnik spółki cywilnej w takim przypadku nie będzie musiał opłacać dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne, ale będzie zobowiązany do opłacania podwójnej składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Jak zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2008 r. (sygn. akt I UK 296/07), udział wspólnika w spółce cywilnej nie stanowi tytułu do ubezpieczenia społecznego, ponieważ spółka jest tylko wewnętrznym zobowiązaniem wspólników (umową) i z braku podmiotowości prawnej nie prowadzi działalności gospodarczej. Podkreślił, że wspólnik spółki ma więc własny tytuł do ubezpieczenia – jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą – a ubezpieczeniu społecznemu nie podlega uczestnictwo w spółce, lecz prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane