statystyki

Odejście od zakazu konkurencji po wskazaniu terminu

autor: Anna Borysewicz03.02.2018, 08:00
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło po jej całkowitej albo częściowej realizacji, świadczenia podlegają zwrotowi, a za zrealizowane usługi i za korzystanie z rzeczy odstępujący powinien wypłacić drugiej stronie stosowną kwotęźródło: ShutterStock

Zawarłem z jednym z podwładnych umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia na rok. Przestałem mu jednak wypłacać odszkodowanie za powstrzymywanie się od aktywności konkurencyjnej już po trzech miesiącach, ponieważ umowa pozwalała mi na odstąpienie od niej w każdym czasie bez uzasadnienia. Były pracownik wystąpił przeciwko mnie z pozwem o wypłatę odszkodowania za pozostałe dziewięć miesięcy. Czy jego żądanie jest uzasadnione?

Roszczenie byłego pracownika o zapłatę odszkodowania za powstrzymywanie się przez niego od zakazu konkurencji przez dziewięć miesięcy jest zasadne. Można bowiem zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie prawo do odstąpienia od umowy – ale tylko w ciągu oznaczonego terminu. Tak stanowi art. 395 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który – przez odesłanie zawarte w art. 300 kodeksu pracy (dalej: k.p.) – znajduje odpowiednie zastosowanie w sprawach z zakresu prawa pracy (bo ww. unormowanie k.c. nie jest sprzeczne z zasadami k.p.).

Skoro w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu angażu pracodawca nie zakreślił terminu na skorzystanie z prawa odstąpienia od niej, to zapis ten jest nieważny jako niezgodny z art. 395 k.c. (w zw. z art. 300 k.p.). Tak też uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2016 r., sygn. akt I PK 56/15.

Wspomniany termin może być określony w dowolny sposób, np. przez podanie konkretnej daty lub zdarzenia. Służy to ograniczeniu czasu trwania stanu niepewności co do istnienia uprawnień i obowiązków umownych stron. Po upływie zakreślonego okresu uprawnienie do skorzystania z owego odstąpienia wygasa.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane