statystyki

Po śmierci pracodawcy porozumienie o kontynuacji zatrudnienia tylko dla wybranych

autor: Anna Ślęzak-Gąsiorowska01.10.2017, 14:30
Nowe przepisy nie obligują następców przedsiębiorcy do kontynuacji umów o pracę z tymi pracownikami.

Nowe przepisy nie obligują następców przedsiębiorcy do kontynuacji umów o pracę z tymi pracownikami.źródło: ShutterStock

Z jednej strony uznaniowość, a z drugiej nieprzedłużenie umów osobom szczególnie chronionym przed zwolnieniem. Taki może być efekt przyszłych przepisów o sukcesji firmy osoby fizycznej.

Obecnie szeroko dyskutowany jest projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Regulacja ta, mająca wejść w życie 1 stycznia 2018 r., poza m.in. członkami rodziny zmarłego przedsiębiorcy (którym mają zostać zapewnione nowe możliwości kontynuacji działalności gospodarczej) istotna będzie także dla jego pracowników. Jej celem jest bowiem zapewnienie możliwości trwania stosunków pracy nawiązanych przez zmarłego pracodawcę. Jak się jednak okazuje – nie w każdym przypadku. Propozycje regulacji, zawarte w projekcie, pozwalają bowiem na to, by po śmierci przedsiębiorcy nie wszyscy pracownicy otrzymali propozycję zawarcia porozumienia o kontynuacji stosunku pracy. A wśród wybranych niekoniecznie znajdą się kobiety w ciąży, osoby przebywające na urlopach związanych z rodzicielstwem czy będące w okresie przedemerytalnym.

Wypełnienie luki

W obecnym stanie prawnym, wraz ze śmiercią pracodawcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, umowy o pracę z pracownikami wygasają. Prowadzi to do wielu problemów. Bardzo często przecież kontynuacja działalności gospodarczej przez spadkobierców nie jest możliwa bez pracowników świadczących pracę na rzecz firmy.

Problemy te ma rozwiązać ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Jej projekt zakłada, że umowy o pracę mogą być kontynuowane także po śmierci pracodawcy, o ile ustanowiony zostanie zarząd sukcesyjny, czyli tymczasowy zarząd nad przedsiębiorstwem zmarłego, powierzany osobie fizycznej.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane