statystyki

Partnerzy społeczni przeciwko propozycji przedłużenia ulgi na ZUS

autor: Bożena Wiktorowska04.10.2017, 19:00
przedsiębiorca prawo

Suchej nitki na projekcie nie pozostawiły również największe centrale związkoweźródło: ShutterStock

 Ani przedsiębiorcy, ani związki zawodowe nie popierają propozycji resortu pracy dotyczącej wydłużenia o rok preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla nowych firm.

Wydawać się mogło, że organizacje pracodawców z radością przyjmą propozycję nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje bowiem, żeby do obowiązującej ulgi umożliwiającej opłacanie preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez 24 miesiące (składka nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia) dołożyć jeszcze rok. Od 25. do 36. miesiąca podstawa oskładkowania nie będzie mogła być niższa niż 60 proc. płacy minimalnej.

– Propozycja resortu nie wnosi nic nowego. To kontynuacja obecnej filozofii, zgodnie z którą ulga w sposobie opłacania składek ma być czasowa. Nam natomiast chodzi o kompleksowe rozwiązanie, adresowane do wszystkich przedsiębiorców. I dlatego oczekujemy od rządu przygotowania nowego i sprawiedliwego rozwiązania, które uzależni wysokość składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu firmy. O przetrwaniu przedsiębiorstwa decyduje bowiem nie data jego założenia, a czynnik ekonomiczny – tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane