statystyki

Niepełnosprawni będą musieli poczekać na legitymacje

autor: Michalina Topolewska20.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.09.2017, 08:36
Oczekiwanie na nową legitymację jest szczególnie kłopotliwe dla osób, które po raz pierwszy uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności.

Oczekiwanie na nową legitymację jest szczególnie kłopotliwe dla osób, które po raz pierwszy uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności.źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie wybrał jeszcze podmiotu, który będzie odpowiadał za produkcję dokumentów dla osób z uszczerbkiem na zdrowiu. Nie wiadomo więc, kiedy nowe legitymacje trafią do odbiorców.

Z początkiem tego miesiąca weszły w życie przepisy, które wprowadziły nowy wzór legitymacji dla niepełnosprawnych. Ich uzyskaniem są zainteresowane zarówno osoby, którym wygasła ważność dotychczasowego dokumentu lub ubiegają się o niego po raz pierwszy, jak i takie, które wprawdzie mają legitymację pozwalającą na korzystanie z różnego typu ulg i zniżek, ale chcą posiadać jej nowy wzór. W związku z tym do powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON) od pierwszych dni września wpływają wnioski o wydanie nowych dokumentów. Problem w tym, że na razie nie mogą tego zrobić.

– Nie jest to możliwie, bo nie została wybrana firma, która ma odpowiadać za produkcję nowych legitymacji. Dlatego możemy jedynie przyjmować wnioski o ich wydanie i rejestrować je w systemie. Kiedy jednak będą dostępne – nie wiadomo – mówi Lidia Gugała, przewodnicząca PZON w Szczecinie.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane