statystyki

Niepełnosprawni będą musieli poczekać na legitymacje

autor: Michalina Topolewska20.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.09.2017, 08:36
Oczekiwanie na nową legitymację jest szczególnie kłopotliwe dla osób, które po raz pierwszy uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności.

Oczekiwanie na nową legitymację jest szczególnie kłopotliwe dla osób, które po raz pierwszy uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności.źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie wybrał jeszcze podmiotu, który będzie odpowiadał za produkcję dokumentów dla osób z uszczerbkiem na zdrowiu. Nie wiadomo więc, kiedy nowe legitymacje trafią do odbiorców.

Z początkiem tego miesiąca weszły w życie przepisy, które wprowadziły nowy wzór legitymacji dla niepełnosprawnych. Ich uzyskaniem są zainteresowane zarówno osoby, którym wygasła ważność dotychczasowego dokumentu lub ubiegają się o niego po raz pierwszy, jak i takie, które wprawdzie mają legitymację pozwalającą na korzystanie z różnego typu ulg i zniżek, ale chcą posiadać jej nowy wzór. W związku z tym do powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON) od pierwszych dni września wpływają wnioski o wydanie nowych dokumentów. Problem w tym, że na razie nie mogą tego zrobić.

– Nie jest to możliwie, bo nie została wybrana firma, która ma odpowiadać za produkcję nowych legitymacji. Dlatego możemy jedynie przyjmować wnioski o ich wydanie i rejestrować je w systemie. Kiedy jednak będą dostępne – nie wiadomo – mówi Lidia Gugała, przewodnicząca PZON w Szczecinie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane