statystyki

Jak rozliczyć pracownika niepełnosprawnego uczestniczącego w turnusie rehabilitacyjnym

autor: Izabela Nowacka28.09.2017, 20:00
Rehabilitacja

Jednym z dodatkowych uprawnień osób niepełnosprawnych jest możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy w celu m.in. uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym.źródło: ShutterStock

Zatrudniamy pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 1200 zł. Ponadto przysługuje mu premia miesięczna w wysokości od 10 do 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Pracownika obowiązuje skrócona norma dobowa, tj. 7 godzin. Ma ponad 10-letni staż pracy, więc podstawowy wymiar urlopu to 26 dni. Nabył też prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni. W tym roku wykorzystał łącznie 10 dni urlopu.

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu umiarkowanym przysługuje płatne zwolnienie od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Natomiast wynagrodzenie za czas tego zwolnienia jest obliczane jak ekwiwalent za urlop.

Czas pracy i urlopy

Pracownikom ustala się wymiar czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego na zasadach ogólnych wynikających z art. 130 kodeksu pracy z uwzględnieniem tego, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Jednak w stosunku do niektórych pracowników odrębne przepisy mogą przewidywać inną normę dobową i tygodniową. Do takiej grupy pracowników należą ci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Szczególne uregulowania m.in. w zakresie ich czasu pracy zawiera ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji). Czas pracy wszystkich osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest krótszy i wynosi maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być też zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednak wskazane ograniczenia co do czasu pracy, w tym norm czasu pracy, nie dotyczą:

  • osób zatrudnionych przy pilnowaniu, oraz
  • osoby, na której wniosek lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, zezwoli na ominięcie odrębnych norm (art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • znaczny(2017-09-28 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo proszę o definicję i pojęcie słów,zatrudniony przy pilnowaniu,co to znaczy ,i w czym gorszy jest niepełnosprawny zatrudniony przy jakimś PILNOWANIU,po za tym że jest okradany?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane