statystyki

Jak rozliczyć pracownika niepełnosprawnego uczestniczącego w turnusie rehabilitacyjnym

autor: Izabela Nowacka28.09.2017, 20:00
Rehabilitacja

Jednym z dodatkowych uprawnień osób niepełnosprawnych jest możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy w celu m.in. uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym.źródło: ShutterStock

Zatrudniamy pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 1200 zł. Ponadto przysługuje mu premia miesięczna w wysokości od 10 do 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Pracownika obowiązuje skrócona norma dobowa, tj. 7 godzin. Ma ponad 10-letni staż pracy, więc podstawowy wymiar urlopu to 26 dni. Nabył też prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni. W tym roku wykorzystał łącznie 10 dni urlopu.

Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu umiarkowanym przysługuje płatne zwolnienie od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Natomiast wynagrodzenie za czas tego zwolnienia jest obliczane jak ekwiwalent za urlop.

Czas pracy i urlopy

Pracownikom ustala się wymiar czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego na zasadach ogólnych wynikających z art. 130 kodeksu pracy z uwzględnieniem tego, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Jednak w stosunku do niektórych pracowników odrębne przepisy mogą przewidywać inną normę dobową i tygodniową. Do takiej grupy pracowników należą ci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Szczególne uregulowania m.in. w zakresie ich czasu pracy zawiera ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji). Czas pracy wszystkich osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest krótszy i wynosi maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być też zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednak wskazane ograniczenia co do czasu pracy, w tym norm czasu pracy, nie dotyczą:

  • osób zatrudnionych przy pilnowaniu, oraz
  • osoby, na której wniosek lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, zezwoli na ominięcie odrębnych norm (art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • znaczny(2017-09-28 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo proszę o definicję i pojęcie słów,zatrudniony przy pilnowaniu,co to znaczy ,i w czym gorszy jest niepełnosprawny zatrudniony przy jakimś PILNOWANIU,po za tym że jest okradany?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane