statystyki

Nowe druki deklaracji i informacji dla PFRON

autor: Michalina Topolewska19.09.2017, 18:00
Jednocześnie w obydwu projektach znalazły się przepisy przejściowe wskazujące, że za okresy sprawozdawcze do grudnia br. włącznie informacje i deklaracje powinny być przekazywane na dotychczasowych drukach. Ich korekty będą wykonywane na zmienionych formularzach INF i DEK.

Jednocześnie w obydwu projektach znalazły się przepisy przejściowe wskazujące, że za okresy sprawozdawcze do grudnia br. włącznie informacje i deklaracje powinny być przekazywane na dotychczasowych drukach. Ich korekty będą wykonywane na zmienionych formularzach INF i DEK.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. zmienią się wzory formularzy składanych przez firmy, które są zobowiązane do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Konieczność ich modyfikacji wynika z art. 3 ustawy z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. poz. 1428), który nowelizuje brzmienie art. 21 ust. 2b–2d ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Obecnie przepis ten przewiduje, że do wnoszenia opłat na rzecz funduszu nie są zobowiązane publiczne i niepubliczne szkoły, uczelnie oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, o ile osiągają 2-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Od przyszłego roku z tego uprawnienia będą też mogły skorzystać publiczne i niepubliczne żłobki, które teraz są objęte zwolnieniem, ale jeśli mają 6 proc. niepełnosprawnych podwładnych.

Do tej zmiany muszą zostać dostosowane druki, które są wysyłane do PFRON przez wszystkich zobligowanych do tego pracodawców. Dlatego przygotowano projekt nowego rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu kształceniu lub o działalności na rzecz niepełnosprawnych oraz ustalenia wzorów deklaracji. Zawiera on wzory formularzy INF-1, INF-Z oraz INF-2, a w ich treści dodane zostały m.in. nowe kody odpowiadające danemu pracodawcy. W przypadku publicznego żłobka B12, natomiast niepubliczna placówka została oznaczona jako B13.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane