statystyki

Dla odszkodowania liczą się ogólne terminy wypowiedzenia

autor: łg14.09.2017, 16:00
zwolnienie, praca

W doktrynie prawa zaistniał spór co do tego, czy przez okres wypowiedzenia można rozumieć także wydłużone terminy ustalone w umowie o pracęźródło: ShutterStock

Zatrudniony nie dostał wynagrodzenia od firmy. Dlatego podjął decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę na podstawie art. 55 k odeksu pracy. Jakie świadczenia będą mu przysługiwały i jak może ich dochodzić?

Prawo do otrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę jest jednym z podstawowych uprawnień zatrudnionych. Niewypłaconego wynagrodzenia należy dochodzić przed sądem pracy, wytaczając powództwo przeciwko pracodawcy. Jest to osobne roszczenie w stosunku do rekompensaty z tytułu wcześniejszego zakończenia zatrudnienia. Zgodnie z art. 55 par. 11 k.p. pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeśli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego (tu: nie wypłacał pensji).

Zatrudniony ma wówczas prawo żądać od firmy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeśli pracodawca odmówi, podwładny może wystąpić do sądu – będzie musiał wykazać, że zatrudniający dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, co było podstawą rozwiązania umowy w trybie art. 55 par. 111 k.p.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane