statystyki

Dla odszkodowania liczą się ogólne terminy wypowiedzenia

autor: łg14.09.2017, 16:00
zwolnienie, praca

W doktrynie prawa zaistniał spór co do tego, czy przez okres wypowiedzenia można rozumieć także wydłużone terminy ustalone w umowie o pracęźródło: ShutterStock

Zatrudniony nie dostał wynagrodzenia od firmy. Dlatego podjął decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę na podstawie art. 55 k odeksu pracy. Jakie świadczenia będą mu przysługiwały i jak może ich dochodzić?

Prawo do otrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę jest jednym z podstawowych uprawnień zatrudnionych. Niewypłaconego wynagrodzenia należy dochodzić przed sądem pracy, wytaczając powództwo przeciwko pracodawcy. Jest to osobne roszczenie w stosunku do rekompensaty z tytułu wcześniejszego zakończenia zatrudnienia. Zgodnie z art. 55 par. 11 k.p. pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeśli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego (tu: nie wypłacał pensji).

Zatrudniony ma wówczas prawo żądać od firmy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeśli pracodawca odmówi, podwładny może wystąpić do sądu – będzie musiał wykazać, że zatrudniający dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, co było podstawą rozwiązania umowy w trybie art. 55 par. 111 k.p.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane