statystyki

Likwidacja stanowiska nie zawsze pozwoli na zwolnienie

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski07.09.2017, 08:44; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:58
praca, pracownik

Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę „w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy” wynika wprost z art. 41 kodeksu pracy (dalej: k.p.) i dotyczy ona m.in. przypadku przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim.źródło: ShutterStock

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przebywał na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca zawiadomił go listownie, że wypowiada mu umowę ze względu na likwidację stanowiska pracy. Równocześnie na stronie internetowej firmy pojawiła się informacja o zmianie struktury organizacyjnej, z której wynika, że stanowisko zajmowane przez pracownika zostało zniesione, a jego obowiązki rozdzielono na dwie inne osoby. Pracownik uważa, że w czasie zwolnienia lekarskiego nie powinien być zwolniony z pracy, i zamierza odwołać się do sądu. Czy ma rację?

Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę „w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy” wynika wprost z art. 41 kodeksu pracy (dalej: k.p.) i dotyczy ona m.in. przypadku przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim.

Nie ma firmy czy funkcji

Wyjątki od zasady przewidzianej w art. 41 k.p., wskazane zostały w art. 411 k.p. Jedną z okoliczności uchylających ochronę pracownika przed wypowiedzeniem umowy w przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest likwidacja pracodawcy. Przy czym w rozumieniu art. 411 k.p. nie jest ona tożsama z likwidacją stanowiska pracy. W orzecznictwie, także implementowanym orzecznictwie unijnym, utrwalił się bowiem pogląd, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę jest uchylona w przypadku, gdy w następstwie procesów likwidacyjnych dochodzi do zaprzestania działalności przedsiębiorstwa w ogóle. W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 10 września 1998 r. (sygn. I PKN 310/98, opubl.: Orzecznictwo SN Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rok 1999, nr 19, poz. 614) wyjaśniono, że „likwidacja pracodawcy z istoty rzeczy dotyczy utraty przez niego bytu prawnego i wobec tego zawsze jest likwidacją „w całości” (całego podmiotu prawnego); nie ma częściowej likwidacji podmiotu prawnego (podmiot ten istnieje albo nie). Jest to jednocześnie likwidacja stała i faktyczna, gdyż zlikwidowany pracodawca przestaje istnieć, jako jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników”. O ile zatem likwidacja stanowiska pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę, o tyle podanie przez pracodawcę takiej przyczyny wypowiedzenia umowy w okresie, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, będzie naruszało zasadę ochrony pracownika przed wypowiedzeniem umowy w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

Możliwe komplikacje


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane