statystyki

Kim jest współpracownik przedsiębiorcy? Definicja wciąż niejasna

autor: Ryszard Sadlik14.09.2017, 20:00
przedsiębiorca prawo

Prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, choć niezdefiniowane ustawowo, oznacza wspólne zamieszkiwanie osób połączone ze wspólnym zaspokajaniem potrzeb życiowych, czyli ścisłą współpracą w załatwianiu spraw związanych z codziennym prowadzeniem domu i załatwianiem codziennych spraw życiowych (takich jak np.: zakupy, organizowanie posiłków, opłata rachunków, utrzymanie mieszkania)źródło: ShutterStock

Ustalenie, kiedy członek rodziny podlega ubezpieczeniom społecznym w tym charakterze, jest ciągle przedmiotem licznych sporów z ZUS. Do ich rozstrzygnięcia niezbędne jest sięgnięcie do orzecznictwa.

Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej może stanowić podstawę podlegania ubezpieczeniom społecznym. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), który przewiduje, że obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Osoby współpracujące są objęte ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym od rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia.

Definicja, kogo należy rozumieć przez osobę współpracującą, zawarta jest w art. 8 ust. 11 ustawy systemowej. Jest ona na tyle ogólna, że przy ocenie danego stanu faktycznego niezbędne jest posiłkowanie się orzecznictwem, a nie tylko lekturą samego przepisu. W definicji tej wskazano, że za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. O statusie osoby współpracującej decydują więc trzy przesłanki:

- bycie w kręgu osób bliskich konkretnie wymienionych w przepisie,

- pozostawanie członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym,

- współpraca przy prowadzeniu działalności pozarolniczej.

Nie ma przy tym wątpliwości co do tego, że wszystkie wskazane przesłanki muszą być spełnione łącznie.

Jeśli warunki z art. 8 ust. 11 ustawy systemowej zostały spełnione, to tytuł ubezpieczenia społecznego powstaje z mocy prawa. Ma to poważne znaczenie dla przedsiębiorców, gdyż to na nich będzie spoczywał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe (dobrowolne), wypadkowe i zdrowotne za osobę współpracującą.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane