statystyki

Kim jest współpracownik przedsiębiorcy? Definicja wciąż niejasna

autor: Ryszard Sadlik14.09.2017, 20:00
przedsiębiorca prawo

Prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, choć niezdefiniowane ustawowo, oznacza wspólne zamieszkiwanie osób połączone ze wspólnym zaspokajaniem potrzeb życiowych, czyli ścisłą współpracą w załatwianiu spraw związanych z codziennym prowadzeniem domu i załatwianiem codziennych spraw życiowych (takich jak np.: zakupy, organizowanie posiłków, opłata rachunków, utrzymanie mieszkania)źródło: ShutterStock

Ustalenie, kiedy członek rodziny podlega ubezpieczeniom społecznym w tym charakterze, jest ciągle przedmiotem licznych sporów z ZUS. Do ich rozstrzygnięcia niezbędne jest sięgnięcie do orzecznictwa.

Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej może stanowić podstawę podlegania ubezpieczeniom społecznym. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), który przewiduje, że obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Osoby współpracujące są objęte ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym od rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia.

Definicja, kogo należy rozumieć przez osobę współpracującą, zawarta jest w art. 8 ust. 11 ustawy systemowej. Jest ona na tyle ogólna, że przy ocenie danego stanu faktycznego niezbędne jest posiłkowanie się orzecznictwem, a nie tylko lekturą samego przepisu. W definicji tej wskazano, że za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. O statusie osoby współpracującej decydują więc trzy przesłanki:

- bycie w kręgu osób bliskich konkretnie wymienionych w przepisie,

- pozostawanie członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym,

- współpraca przy prowadzeniu działalności pozarolniczej.

Nie ma przy tym wątpliwości co do tego, że wszystkie wskazane przesłanki muszą być spełnione łącznie.

Jeśli warunki z art. 8 ust. 11 ustawy systemowej zostały spełnione, to tytuł ubezpieczenia społecznego powstaje z mocy prawa. Ma to poważne znaczenie dla przedsiębiorców, gdyż to na nich będzie spoczywał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe (dobrowolne), wypadkowe i zdrowotne za osobę współpracującą.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane