statystyki

Przedsiębiorcy niechętnie pytają ZUS o wykładnię

autor: Paulina Szewioła24.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 24.08.2017, 08:06
Interpretację ZUS wydaje w drodze decyzji w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku.

Interpretację ZUS wydaje w drodze decyzji w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku.źródło: ShutterStock

W pierwszym półroczu tego roku ZUS wydał 851 interpretacji, w zeszłym roku było ich 1437, a w 2015 r. 1501. To mało, biorąc pod uwagę, że liczba firm funkcjonujących w Polsce liczona jest w milionach.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji.

Mają prawo zapytać w nim organ o zakres i sposób zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez nich daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w swojej indywidualnej sprawie. Organ rentowy może wypowiadać się jednak tylko w sprawie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane