statystyki

Przedsiębiorcy niechętnie pytają ZUS o wykładnię

autor: Paulina Szewioła24.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 24.08.2017, 08:06
Interpretację ZUS wydaje w drodze decyzji w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku.

Interpretację ZUS wydaje w drodze decyzji w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku.źródło: ShutterStock

W pierwszym półroczu tego roku ZUS wydał 851 interpretacji, w zeszłym roku było ich 1437, a w 2015 r. 1501. To mało, biorąc pod uwagę, że liczba firm funkcjonujących w Polsce liczona jest w milionach.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji.

Mają prawo zapytać w nim organ o zakres i sposób zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez nich daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w swojej indywidualnej sprawie. Organ rentowy może wypowiadać się jednak tylko w sprawie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane