statystyki

ZUS myli pojęcia i podejmuje nietrafne decyzje

autor: Paulina Szewioła17.08.2017, 07:23; Aktualizacja: 17.08.2017, 09:11
Żaden z przepisów nie wskazuje, aby zawieszenie w czynnościach służbowych pracownika skutkowało pozbawieniem go prawa do zasiłku chorobowego.

Żaden z przepisów nie wskazuje, aby zawieszenie w czynnościach służbowych pracownika skutkowało pozbawieniem go prawa do zasiłku chorobowego.źródło: ShutterStock

Błędne jest zrównanie zawieszenia w czynnościach służbowych z tymczasowym aresztowaniem lub odbywaniem kary pozbawienia wolności, skutkującymi wyłączeniem prawa do zasiłku chorobowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił kobiecie prawa do zasiłku chorobowego za okres pięciu miesięcy. W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1368) zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Problem w tym, że kobietę zawieszono w czynnościach służbowych. W ocenie ZUS jest to jednak sytuacja zbliżona do zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. W związku z tym uznał, że odwołującej nie przysługuje zasiłek chorobowy za sporny okres.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mis(2017-08-17 17:38) Zgłoś naruszenie 70

    No to ciekawe -forse wzieli w składkach a płacić nie nie chca jakby Ich to obchodziło gdzie facet się leczy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane