statystyki

ZUS myli pojęcia i podejmuje nietrafne decyzje

autor: Paulina Szewioła17.08.2017, 07:23; Aktualizacja: 17.08.2017, 09:11
Żaden z przepisów nie wskazuje, aby zawieszenie w czynnościach służbowych pracownika skutkowało pozbawieniem go prawa do zasiłku chorobowego.

Żaden z przepisów nie wskazuje, aby zawieszenie w czynnościach służbowych pracownika skutkowało pozbawieniem go prawa do zasiłku chorobowego.źródło: ShutterStock

Błędne jest zrównanie zawieszenia w czynnościach służbowych z tymczasowym aresztowaniem lub odbywaniem kary pozbawienia wolności, skutkującymi wyłączeniem prawa do zasiłku chorobowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił kobiecie prawa do zasiłku chorobowego za okres pięciu miesięcy. W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1368) zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Problem w tym, że kobietę zawieszono w czynnościach służbowych. W ocenie ZUS jest to jednak sytuacja zbliżona do zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. W związku z tym uznał, że odwołującej nie przysługuje zasiłek chorobowy za sporny okres.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mis(2017-08-17 17:38) Zgłoś naruszenie 70

    No to ciekawe -forse wzieli w składkach a płacić nie nie chca jakby Ich to obchodziło gdzie facet się leczy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane