statystyki

Sąd krytykuje ZUS za biurokratyczne podejście

autor: Paulina Szewioła31.07.2017, 07:23; Aktualizacja: 31.07.2017, 09:40

Sprawa dotyczy mężczyzny, który na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej z 9 listopada 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1551) skorzystał z możliwości umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Zgodnie z tymi regulacjami warunkiem anulowania należności była spłata w terminie 12 miesięcy zobowiązań niepodlegających umorzeniu. Aby spełnić wymóg, mężczyzna zawarł z organem rentowym układ ratalny. Przez cały okres starał się realizować harmonogram spłat. Zdarzyło mu się dwa razy opłacić ratę po terminie. Niestety, trzy dni za późno przelał również środki za ostatnią ratę na Fundusz Pracy, i to w zaniżonej o prawie 14 zł wysokości. Jak tłumaczył, błędnie spojrzał na harmonogram.

Organ rentowy nie wziął jednak pod uwagę powyższych okoliczności i uznał umowę ratalną za zerwaną.

Mężczyzna wniósł więc sprawę do sądu i tam spotkał się ze zrozumieniem. SO uznał bowiem, że jego odwołanie od decyzji ZUS zasługuje na uwzględnienie. W uzasadnieniu nie szczędził natomiast słów krytyki pod adresem organu rentowego.

Sąd zwrócił uwagę, że z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika jednoznacznie, że potraktowano całą sytuację bardzo lakonicznie i biurokratycznie. Organ skwitował ją raptem dwoma zdaniami.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane