statystyki

Więzi rodzinne mają wpływ na podleganie ubezpieczeniu

autor: Paulina Szewioła22.06.2017, 20:00
podatki, małżeństwo

Zdaniem ZUS mężczyznę należy traktować jak osobę współpracującą, nawet jeżeli zawarta z nim umowa była nieodpłatnaźródło: ShutterStock

O statusie osoby współpracującej decyduje współuczestnictwo przy prowadzeniu działalności, ścisła więź rodzinna z osobą, która nią kieruje, oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego – uznał ZUS.

Kobieta prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego towarów. W planach miała zatrudnienie do pomocy swojego męża na nieodpłatną umowę-zlecenie. Zleceniobiorca sam miał decydować o miejscu i czasie wykonywania obowiązków i nie podlegałby nadzorowi zleceniodawcy. Mężczyzna nigdzie nie pracował i nie posiadał żadnego tytułu do ubezpieczenia. Kobieta miała jednak wątpliwości czy zawierając z nim bezpłatną umowę-zlecenie należy odprowadzać składki na ubezpieczenie jak za osobę współpracującą.

Zdaniem wnioskodawczyni, małżonek, z którym została zawarta taka umowa, nie podlega zgłoszeniu do ZUS i nie opłaca się za niego składek jak za osobę współpracującą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał jednak takie podejście za nieprawidłowe.

Na wstępie zaznaczył, że faktycznie nieodpłatna umowa-zlecenie, z której jasno wynika, że zleceniobiorca nie otrzymuje z tytułu jej wykonywania żadnego wynagrodzenia, nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku małżonka, który pomaga swojemu partnerowi przy prowadzeniu działalności. W takim przypadku, zdaniem ZUS, obowiązek ubezpieczeń społecznych powstanie.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane