statystyki

500 mln zł na opiekę żłobkową w 2018 r.

autor: Michalina Topolewska21.06.2017, 08:14; Aktualizacja: 21.06.2017, 10:26
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.źródło: ShutterStock

Uzyskanie świadczeń przez samotnych rodziców będzie uzależnione od posiadania alimentów na dziecko. Gminy będą też sprawdzać opiekunów, czy nie mieszkają za granicą.

Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. To właśnie w nim zawarte są modyfikacje dotyczące funkcjonowania programu 500+ w następnym okresie świadczeniowym, który rozpocznie się 1 października br.

– Główne założenia programu pozostają bez zmian. Koncentrujemy się na likwidacji niepożądanych zjawisk – mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas pierwszego czytania projektu.

Wskazała, że polegają one na dopasowywaniu przez rodziców dochodów, tak aby spełniały kryterium na pierwsze dziecko, deklarowania przez opiekunów niezgodnego ze stanem faktycznym samotnego wychowywania potomka oraz pobierania świadczenia wychowawczego przez rodziny mieszkające za granicą. Nieprawidłowości te mają zniwelować zawarte w projekcie zmiany, w tym m.in. nowy sposób ustalania dochodu opodatkowanego podatkiem ryczałtowym, wprowadzenie dla samotnych rodziców wymogu zasądzenia alimentów na dzieci oraz weryfikowanie przez gminy osób starających się o 500 zł pod kątem zamieszkiwania na terenie Polski. Ponadto w zakresie programu 500+ projekt doprecyzowuje pojęcie sprawowania opieki naprzemiennej nad dzieckiem oraz przenosi od marszałków do wojewodów kompetencje rozpatrywania spraw o świadczenia objęte unijnymi przepisami.

W ramach wspomnianego aktu prawnego jest też nowelizowana ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 157 ze zm.).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane