statystyki

Dodatkowe wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska21.06.2017, 20:00
Takie zmiany zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem”, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny.

Takie zmiany zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem”, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny.źródło: ShutterStock

Powiatowe urzędy pracy będą mogły refundować pracodawcom część kosztów wynagrodzenia osoby zajmującej się niesamodzielnym członkiem rodziny lub przyznawać im grant na telepracę, jeśli zdecydują się na taką formę ich zatrudnienia.

Takie zmiany zakłada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem”, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny. Wprowadza on pierwszy pakiet zmian wynikający z rządowego programu, który ma wspierać rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi. Większość zawartych w projekcie nowości dotyczy dwóch ustaw: z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.) oraz z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065).

W przypadku pierwszej z nich zmieniane są głównie przepisy regulujące zasady korzystania z mieszkań chronionych, które mają funkcjonować jako: treningowe i wspierane. Dodatkowo środowiskowe domy samopomocy będą mogły uzyskać wyższą o 30 proc. dotację z budżetu państwa, gdy przebywają w nich osoby ze spektrum autyzmu.

– Opieka nad takimi osobami jest trudniejsza i kosztowniejsza. Chcemy, aby wyższe środki były przeznaczane na doposażenie placówek albo zatrudnienie dodatkowego personelu – mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane