statystyki

Nie ma dopłaty do pensji niepełnosprawnego, jeśli została wypłacona w gotówce

autor: Michalina Topolewska08.06.2017, 07:23; Aktualizacja: 08.06.2017, 08:26
Pracodawca złożył odwołanie od decyzji PFRON do ministra pracy i polityki społecznej.

Pracodawca złożył odwołanie od decyzji PFRON do ministra pracy i polityki społecznej.źródło: ShutterStock

Przekazanie wynagrodzenia niepełnosprawnemu pracownikowi do rąk własnych wyklucza możliwość uzyskiwania przez pracodawcę dopłat do jego pensji.

Wymogi wynikające z ustawy rehabilitacyjnej mają w tej kwestii pierwszeństwo przed przepisami kodeksu pracy. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie, który odrzucił skargę w sprawie zwrotu dofinansowań do wynagrodzeń. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) domagał się ich oddania od firmy, której trzej pracownicy otrzymali pensje w gotówce. W ten sposób naruszona została bowiem jedna z przesłanek, od której spełnienia uzależnione jest prawo do subsydiów płacowych. Jest ona zawarta w art. 26a ust. 1a1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, dofinansowanie nie przysługuje, jeśli wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego nie zostało przekazane na jego rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, albo na adres jego zamieszkania za pośrednictwem firmy prowadzącej działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane