Nawet 21 milionów złotych może przeznaczyć PFRON w 2017 r. na sport wyczynowy oraz powszechny osób niepełnosprawnych - poinformował PAP prezes Funduszu Robert Kwiatkowski. To efekt zawartego porozumienia z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Kwiatkowski podkreślił w rozmowie z PAP, że kwota dofinansowania PFRON na sport osób niepełnosprawnych będzie o 10 proc. większa niż w roku 2016. "Zwiększenie środków na sport wyczynowy osób niepełnosprawnych zadeklarowało również ministerstwo sportu. W 2017 r. z Funduszu Rozwoju Kultury resort ma przeznaczyć blisko 20 mln zł" - powiedział.

Prezes PFRON wyjaśnił, że część środków Funduszu będzie przeznaczona na programy realizowane przez ministerstwo sportu. "Ich celem jest zapewnienie niepełnosprawnym sportowcom optymalnych warunków szkolenia sportowego i ich udział w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, czy mistrzostwach świata i Europy" - zaznaczył.

Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Fundusz wraz z ministerstwem sportu stworzyli nowy model wsparcia sportu osób niepełnosprawnych. "2017 r. będzie pierwszym rokiem funkcjonowania tego modelu, w oparciu o porozumienie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON" - powiedział.

Jak podkreślił, największym projektem sportowym Funduszu był "Olimpijczyk", realizowany przez Polski Komitet Paraolimpijski. "Dofinansowanie wyniosło w latach 2015-2016 ok. 8 mln zł. Skorzystało z tego 306 sportowców z 16 dyscyplin. Miernikiem skuteczności projektu +Olimpijczyk+ były sukcesy naszych sportowców w Rio de Janeiro i 39 zdobytych medali" - mówił prezes PFRON.

Kwiatkowski wskazał, że przykładem zaangażowania PFRON w projekty sportowe jest także współpraca z Fundacją Kamili Skolimowskiej. "Memoriał Kamili Skolimowskiej to największa sportowa impreza integracyjna, rozgrywana na najwyższym światowym poziomie" - zaznaczył.

Z kolei wsparcie przez PFRON sportu powszechnego - dodał Kwiatkowski - obejmuje w szczególności organizację zajęć sekcji sportowych, imprez sportowych, obozów sportowych, czy zakup sprzętu sportowego. "Sport osób niepełnosprawnych stanowi istotny element wszechstronnej rehabilitacji: wspiera rozwój fizyczny, silnie motywuje, pozwala na przełamywanie barier i buduje poczucie własnej wartości. To także sposób na życie" - oświadczył.