statystyki

Francja utrudnia delegowanie pracowników

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.05.2017, 07:39; Aktualizacja: 16.05.2017, 09:13
podróż, biznes, młodzi

Spór o pracowników delegowanych coraz bardziej dzieli Europę, tymczasem nad zmianą zasad delegowania pracuje Komisja Europejskaźródło: ShutterStock

 Za każdego pracownika wysłanego nad Loarę trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt euro. Polskie firmy uważają, że to kolejna regulacja niezgodna z prawem unijnym.

Francja uchwaliła przepis, zgodnie z którym firmy z siedzibą poza tym krajem, delegujące pracowników, będą zobowiązane do uiszczenia jednorazowej opłaty 40 euro za każdego zatrudnionego. Dekret w tej sprawie opublikowano 5 maja 2017 r. we francuskim Dzienniku Ustaw. Ma wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 2018 r. Opłata ma, według twórców uregulowania, kompensować koszty stworzenia elektronicznego systemu deklaracji i kontroli związanego z przyjmowaniem pracowników.

– W rzeczywistości jednak zagraniczni pracodawcy będą finansować dodatkowy system ograniczający im realizację legalnych usług delegowania na terenie Francji – uważa dr Marcin Kiełbasa z Inicjatywy Mobilności Pracy. Przedsiębiorcy wysyłający pracowników do Francji będą wnosić opłaty w systemie elektronicznym – przy pomocy specjalnej strony internetowej, która dopiero powstanie.

– Opłata ta jest niewątpliwie niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Narusza wymóg tzw. lojalnej współpracy państw członkowskich. Obowiązująca obecnie dyrektywa wdrożeniowa daje wystarczające narzędzia kontroli firm delegujących pracowników. Każdy następny system należy traktować jako próbę nałożenia nadmiernych restrykcji i ograniczania swobody przepływu usług na unijnym rynku – mówi dr Marcin Kiełbasa.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • zs(2017-05-16 11:13) Zgłoś naruszenie 40

  Jak widać są równi i równiejsi w tej UE ,a takie były szczytne cele . Tu widać jak stosują samowolę i co na to szlachetna UE Bruksela, nie widzą ?.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-05-16 11:37) Zgłoś naruszenie 40

  Czy europejskich szulerów martwi stan praworządności w Polsce? Co najwyżej o tyle, na ile przeszkadza w eksploatacji kolonialnej PRL-bis. Nie miejcie złudzeń. Swobodny przepływ ludzi, towarów i usług. Pamiętacie? Tak, o ile jest korzystny dla potęg starej unii. Teraz już wiecie do jakiego towarzystwa się zapisaliście? Można grać, jak się ma same blotki, ale nie z szulerami. Szulerzy zmieniają reguły gry w czasie gry i nigdy z szulerami nie wygracie. Gdy szulerzy załatwiali swoje interesy za poklepanie po plecach, to wszystko było OK.

  Odpowiedz
 • sn(2017-05-16 12:05) Zgłoś naruszenie 20

  Dobrze jest wtedy jak Francuskie ,Niemieckie auta zalewają UE Wsch. bez cła.Tu wspólny rynek otwarty jest dobry . Natomiast kraje UE Wsch . na wspólnym rynku wolnym , od lat mają słabsze technologicznie firmy ( po 60 lat komuny) i przez to ludzie zarabiają mniej ,bo nas nie stać , to jest źle i stosuje się ręczne sterowanie restrykcje nie zasady traktatu UE. Czy UE Bruksela tego nie widzi?.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-05-16 13:04) Zgłoś naruszenie 20

  Podstawową wartością UE jest podział na kolonie i właścicieli kolonii. Tego dotyczy zasadniczy spór!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane