statystyki

Komisja Europejska chce utrudnić delegowanie

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:28
KE proponuje istotną zmianę, dotykającą art. 13, który mówi o pracy naprzemiennej w dwóch lub więcej krajach

KE proponuje istotną zmianę, dotykającą art. 13, który mówi o pracy naprzemiennej w dwóch lub więcej krajachźródło: ShutterStock

Dzisiaj Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego będzie pracowała nad projektem zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników.

– W trakcie debaty poznamy oficjalne stanowiska europosłów z poszczególnych frakcji i państw członkowskich. Co ważne – po raz pierwszy będziemy mogli dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierzać będą propozycje poprawek do projektu przedstawionego przez Komisję Europejską – mówi Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy. Obawia się, że niektórzy europosłowie będą starali się przyśpieszyć prace nad projektem, a to jest niekorzystne dla polskich firm. Zmiany, które zaproponowała Komisja Europejska przewidują m.in. wprowadzenie zasady równiej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że Polak, który pojedzie na kilka miesięcy do pracy we Francji, otrzyma takie samo wynagrodzenie jak lokalny pracownik. Obecnie ma zagwarantowaną jedynie minimalną płacę. Będą mu przysługiwały także wszystkie dodatki i bonusy wynikające z układów zbiorowych. Zdaniem KE proponowane zmiany mają przede wszystkim chronić prawa przyjeżdżających do obcego kraju pracowników. Przedstawiciele polskich uważają jednak, że cel jest zupełnie inny – chodzi o wyeliminowanie firm delegujących.

– Propozycja KE nie dotyka prawdziwego źródła problemu nadużyć przeciwko prawom pracowników. Natomiast realizuje ona ukryty cel, którym jest pozbawienie firm z biedniejszych państw unijnych możliwości konkurowania na rynkach państw bogatych – uważa Schwarz.

Wskazuje też, że propozycja zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników to tylko jeden z elementów, który ma utrudnić im dostęp do unijnego rynku.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane