statystyki

ZUS sprawdzi przychód mikrofirmy, która opłaca niskie składki na ubezpieczenie społeczne

autor: Bożena Wiktorowska19.04.2017, 07:18; Aktualizacja: 19.04.2017, 07:40
ZUS

ZUS będzie mieć prawo do kontrolowania, czy wysokość najniższych składek została ustalona w sposób prawidłowy.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. mikrofirmy, które wybiorą możliwość opłacania niskich składek na ubezpieczenie społeczne, będą musiały się rozliczyć ze swoich przychodów z organem rentowym. Do konsultacji międzyresortowych został skierowany przygotowany przez ministra rozwoju i finansów projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dokument zawiera rozwiązania wprowadzające preferencyjne stawki dla najmniejszych przedsiębiorców uzyskujących niskie lub okresowe przychody ze swojej działalności.

Z najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą mogli korzystać ci właściciele małych firm, których prognozowany roczny przychód nie będzie przekraczać trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia. Do 30 listopada każdego roku szef resortu gospodarki będzie wydawał rozporządzenie, w którym zostanie określona wysokość najniższej miesięcznej oraz najniższej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku następnym. Przy czym projekt wprowadza zasadę, że mikroprzedsiębiorca, wybierając najniższą podstawę, będzie miał możliwość jej zmiany pomiędzy określonymi przedziałami przychodów. Taka korekta będzie dopuszczalna tylko raz w roku kalendarzowym, i to wyłącznie do dnia opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za styczeń (czyli tak naprawdę do połowy lutego). Przedsiębiorca będzie też musiał przekazać do ZUS rozliczenie roczne przychodu w terminie ustalonym dla rozliczania składek za grudzień, czyli w połowie stycznia. Znajdą się w nim m.in. dane płatnika, przychód z tytułu prowadzenia działalności oraz podstawa wymiaru składek. Niezbędne będzie także dołączenie oświadczenia, że dane zawarte w rozliczeniu rocznym są zgodne ze stanem faktycznym.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • i to ma być ta pomoc małym firmom?!(2017-04-19 12:34) Zgłoś naruszenie 191

  Raz w roku zmiana? A skąd się wie.z góry jakie będą przychody w kolejnych miesiącach i czy będą w ogóle? Do za de.b.i.l to wymyślił? To...działania pozorowane. Goncie się...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jak to do lutego?(2017-04-19 09:08) Zgłoś naruszenie 151

  TO PAŃSTWO OPRESYJNE!!!

  Odpowiedz
 • sn(2017-04-19 14:34) Zgłoś naruszenie 120

  Dane podawać do ZUS , a przecież ma łączność w sieci internetowej z US i powinien wiedzieć wszystko o podatniku .To powinno wystarczyć ,nie tworzyć nowej biurokracji szczególnie dla małych firm ,bo tam nie ma sztabu biurokratów !. Ludzi w MF-ZUS czyńcie prawo mądrze i przyjaźnie dla ludzi i firm, a jak nie wiecie jak tam jest ,to załóżcie firmę, zobaczycie sami na własnej skórze i jak długo pociągniecie !.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hrowiec(2017-04-19 11:02) Zgłoś naruszenie 60

  tymczasem lewiatan chce obniżenia wynagrodzenia z 80 do 60 proc. na L4, a także wprowadzenia kilku dni zupełnie bez pensji na L4, pulshr.pl, rząd jeszcze nie zajął stanowiska w sprawie, ale związkowcy są oburzeni.

  Odpowiedz
 • Grzesiek(2017-04-19 21:01) Zgłoś naruszenie 60

  Czy dobrze rozumiem, że przedsiębiorca już na początku roku musi wiedzieć jaki będzie miał przychód w ciągu roku? A na koniec jeżeli uzyska większe przychodu to kara?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane