statystyki

Outsourcing pracowniczy: Nowy kod 800 pozwoli wyeliminować nadużycia

autor: Paulina Szewioła07.03.2017, 07:31; Aktualizacja: 07.03.2017, 08:09
pracownik praca

Ustawodawca postanowił uszczelnić system poprzez załatanie największych dziur.źródło: ShutterStock

1 marca weszło w życie rozporządzenie, które wprowadza nowy kod 800 przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego, który będzie miał zastosowanie w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 231 kodeksu pracy. Co więcej, w Sejmie jest procedowany rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje możliwość zaliczania wpłat dokonanych przez nieuprawniony podmiot na należności właściwego płatnika składek.

TRZY PYTANIA do Łukasza Kozłowskiego, eksperta Pracodawców RP:

Czy te działania dotyczące outsourcingu pracowniczego są wystarczające i zdołają zapobiec nadużyciom oraz ochronić przedsiębiorców przed oszustami?

Wydaje mi się, że tak. Główna przyczyna problemu wykorzystywania outsourcingu pracowniczego do celów omijania prawa nie tkwiła bowiem w braku odpowiednich narzędzi prawnych. Można przecież zakwestionować umowy, wskazując na ich pozorny charakter w oparciu o art. 231 kodeksu pracy. W mojej ocenie szwankował system informacji. ZUS nie miał do tej pory narzędzi do tego, aby monitorować transfery pracowników, przez co nie mógł szybko reagować na bezprawne działania niektórych podmiotów. Wskazywała na to zresztą NIK w swoim raporcie. Wprowadzenie nowego kodu powinno więc załatwić sprawę.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane