statystyki

Niejasne reguły wynagradzania mogą wymusić podwyżki

autor: Michał Culepa23.02.2017, 07:11; Aktualizacja: 23.02.2017, 08:48
pieniądze

Brak precyzyjnych i jasnych reguł powoduje, że pozytywna ocena pracownika powinna w takim wypadku prowadzić do ustalenia wyższego wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Przyjęcie skomplikowanych zasad płacowych i powiązanie ich z nieprecyzyjnymi zasadami oceniania pracowników powoduje konieczność podniesienia honorarium osobie, która została dobrze oceniona, ale nota nie przełożyła się na wzrost pensji.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki wytoczył Bartosz R. przeciwko jednej z firm telekomunikacyjnych, której był pracownikiem. W firmie tej obowiązywał regulamin wynagradzania, którego załącznikiem była „Polityka wynagradzania”, opisująca zasady ustalania płac i zaszeregowywania pracowników do poszczególnych kategorii płacowych.

Regulamin ten, obowiązujący od niedawna, miał na celu, jak to określono we wspomnianej „polityce”, zoptymalizowanie wynagrodzeń oraz powiązanie wysokości pensji poszczególnych pracowników z efektywnością pracy. W tym celu wprowadzono również system ocen pracowniczych. Na podstawie ustalonej przez bezpośredniego przełożonego oceny pracodawca ustalał zaszeregowanie pracownika do konkretnej kategorii taryfikatora płacowego oraz uzyskanie podwyżki wynagrodzenia.

Bartosz R. został dobrze oceniony przez swoich przełożonych i oczekiwał po tym zmiany kategorii w taryfikatorze oraz podwyżki wynagrodzenia. Tymczasem w wyniku oceny nieoczekiwanie został zakwalifikowany do kategorii zbliżonej do osób nowo zatrudnionych, co oznaczało, że jego wynagrodzenie nie tylko nie uległo zmianie, ale doszło jeszcze do pogorszenia się perspektyw na zmianę stanowiska. W tej sytuacji pan R. pozwał swojego pracodawcę, żądając zmiany wynagrodzenia – podwyżki zgodnej z ustaloną oceną zatrudnionych.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane