statystyki

Podjęcie pracy, by uzyskać świadczenia z ZUS nie świadczy o zamiarze obejścia prawa

autor: Paulina Szewioła13.02.2017, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2017, 08:55
ZUS

Sąd okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję ZUS i orzekł, że T.P. podlegała w spornym okresie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.źródło: ShutterStock

Sama chęć uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jako motywacja do podjęcia zatrudnienia, nie świadczy o zamiarze obejścia prawa.

W niniejszej sprawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że T.P. jako pracownica nie podlegała przez 8 miesięcy ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu oraz wypadkowemu.

Wątpliwości organu rentowego wzbudził m.in. fakt, iż umowa o pracę z T.P. została podpisana od razu na okres 12 miesięcy bez uprzedniego zatrudnienia jej na okres próbny. Co więcej – zdaniem ZUS – płatnik składek nie miał realnej potrzeby zatrudnienia pracownika na stanowisku, na które przyjął T.P., a zgromadzone dowody nie wskazują też na rzeczywiste wykonywanie przez kobietę pracy. Z kolei z faktu rozwiązania z nią umowy po 8 miesiącach zakład wysnuł wniosek, iż faktycznie miała ona na celu jedynie wypełnienie przez T.P. warunków do uzyskania świadczenia przedemerytalnego.

Kobieta złożyła odwołanie od decyzji organu. Wskazała, że to pracodawca decyduje o utworzeniu stanowiska pracy oraz o ewentualnej jego likwidacji. Ponadto – w jej ocenie – sama chęć uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jako motywacja do podjęcia zatrudnienia, nie świadczy o zamiarze obejścia prawa. Podobnie zresztą jak inne cele stawiane sobie przez osoby zawierające umowy o pracę, takie jak np. chęć zapewnienia środków utrzymania. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy o PiS(2017-02-13 10:04) Zgłoś naruszenie 30

    ......Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo w szkodliwych i nieb warunkach pracy okradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia a zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane