statystyki

Dorosły niepełnosprawny też może mieć opiekuna

autor: Michał Culepa13.02.2017, 19:00
prawo, sprawiedliwość

Dopiero Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną samej niepełnosprawnej i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.źródło: ShutterStock

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności powinno zawierać wskazania co do stałego udziału opiekuna w leczeniu i rehabilitacji niepełnosprawnego – nawet gdy jest on pełnoletni.

Źródłem sprawy była skarga matki Wiktorii W. skierowana przeciwko orzeczeniu powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Łodzi. Nie oznaczono w nim wskazań co do konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna niepełnosprawnego dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Orzeczenie zostało wydane, gdy dziewczyna miała ukończone 16 lat. Była więc małoletnia, ale spełniała już warunki do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym lub lekkim).

Wiktoria otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, jednak bez określenia co do roli opiekuna, bo to, zgodnie z art. 6b ust. 3 pkt 8 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jest możliwe tylko w stosunku do niepełnosprawnego dziecka. Tymczasem dzięki wskazaniu o niezbędnej opiece rodzic mógłby liczyć na świadczenie pielęgnacyjne (w tym roku to 1406 zł miesięcznie).

Matka Wiktorii odwołała się od decyzji, ale żadna z instancji nie uwzględniła jej zastrzeżeń.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane