statystyki

Dorosły niepełnosprawny też może mieć opiekuna

autor: Michał Culepa13.02.2017, 19:00
prawo, sprawiedliwość

Dopiero Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną samej niepełnosprawnej i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.źródło: ShutterStock

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności powinno zawierać wskazania co do stałego udziału opiekuna w leczeniu i rehabilitacji niepełnosprawnego – nawet gdy jest on pełnoletni.

Źródłem sprawy była skarga matki Wiktorii W. skierowana przeciwko orzeczeniu powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Łodzi. Nie oznaczono w nim wskazań co do konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna niepełnosprawnego dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Orzeczenie zostało wydane, gdy dziewczyna miała ukończone 16 lat. Była więc małoletnia, ale spełniała już warunki do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym lub lekkim).

Wiktoria otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, jednak bez określenia co do roli opiekuna, bo to, zgodnie z art. 6b ust. 3 pkt 8 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jest możliwe tylko w stosunku do niepełnosprawnego dziecka. Tymczasem dzięki wskazaniu o niezbędnej opiece rodzic mógłby liczyć na świadczenie pielęgnacyjne (w tym roku to 1406 zł miesięcznie).

Matka Wiktorii odwołała się od decyzji, ale żadna z instancji nie uwzględniła jej zastrzeżeń.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane