statystyki

Bez sankcji za niewystawienie informacji o uldze na PFRON

autor: Michalina Topolewska09.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.02.2017, 09:06

Dotychczasowe stanowiska w sprawie konsekwencji dla pracodawców, którzy nie realizują obowiązku wystawienia druku określającego kwotę obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), nie są sprzeczne. One się uzupełniają, bo odnoszą się do różnych sytuacji, w których może znaleźć się firma.

Tak wynika z ostatniego wyjaśnienia Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) przygotowanego dla Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Jest ono związane z zamieszaniem, które wśród przedsiębiorców spowodowały dwa wcześniejsze stanowiska biura: z 24 czerwca oraz 7 listopada 2016 r. (o czym pisaliśmy na łamach DGP). Pracodawcy mieli bowiem wątpliwości, czy może zostać na nich nałożona kara finansowa, gdy każdemu swojemu kontrahentowi nie wystawią druku INF-U zawierającego wysokość ulgi we wpłacie na fundusz. Co do zasady jest ona przewidziana, gdy wspomniany formularz został wystawiony nieterminowo, ale przepisy wprost nie wskazują, czy grozi ona również w przypadku, gdy firma tego w ogóle nie zrobi, bo np. część jej klientów nie jest płatnikami PFRON i go nie potrzebuje.

O rozstrzygnięcie tej kwestii pracodawcy wystąpili więc do BON. W pierwszym ze stanowisk, które było odpowiedzią na pytanie POPON, biuro tłumaczy, że niewystawienie tego formularza nie jest sankcjonowane. Z kolei w drugim, listopadowym piśmie, skierowanym do Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON), stwierdza, że taka kara może być jednak nałożona. Te rozbieżności spowodowały wśród firm konsternację, dlatego POPON postanowił jeszcze raz spytać BON o interpretację przepisów w tej sprawie.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane