statystyki

Mała firma może zamknąć fundusz socjalny w trakcie roku. Ale zapłaci grzywnę

autor: Jadwiga Sztabińska09.02.2017, 09:01; Aktualizacja: 09.02.2017, 09:19
Czy pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników mogą podjąć decyzję w trakcie roku?

Czy pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników mogą podjąć decyzję w trakcie roku?źródło: ShutterStock

Pracodawca, który 1 stycznia 2017 r. zatrudniał mniej niż 50 pracowników, może zlikwidować ZFŚS . Nawet jeśli nie zdążył tego zrobić do końca stycznia.

Pracodawcy mający mniej niż 50 pracowników co do zasady nie muszą obecnie już tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS). Zmiana ta mogła zachęcić do likwidacji ZFŚS takie firmy, które dotychczas były zobowiązane do jego tworzenia (do końca grudnia 2016 r. zasadniczo zwolnieni od tego byli tylko ci przedsiębiorcy, którzy posiadali poniżej 20 zatrudnionych). [ramki 1 i 2]

Przepisy nakazują jednak poinformować pracowników o nietworzeniu funduszu do końca stycznia danego roku kalendarzowego. Ci, którzy się z tym spóźnili, a nadal chcieliby się z niego wycofać, nie są jednak na zupełnie straconej pozycji. Nadal mogą to zrobić, ale muszą się liczyć z ewentualną sankcją ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

Tymczasem, zdaniem niektórych ekspertów, przedsiębiorcy wcale nie muszą podejmować oficjalnej decyzji o rezygnacji z funduszu socjalnego. Wystarczy że po prostu nie utworzą go w nowym roku, i o tym jedynie mają obowiązek powiadomić pracowników.

Wystarczy informacja

Generalną zasadą jest to, że każdy pracodawca – z wyjątkiem tych ze sfery budżetowej – może zamknąć działalność ZFŚS. Przy czym możliwość jego zlikwidowania istniała zarówno na gruncie starych przepisów, jak i zmienionych 1 stycznia 2017 r.

Sposób likwidowania ZFŚS zależał i nadal zależy od liczby pracowników. Inaczej przeprowadza się to u pracodawców, którzy muszą tworzyć fundusz, bo zatrudniają minimum 50 pracowników. [ramka 3] Inaczej zaś, gdy ich załoga liczy mniej osób pozostających w stosunkach pracy.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane