statystyki

Mniejsze firmy nie będą musiały tworzyć funduszu socjalnego

autor: Michalina Topolewska23.06.2016, 08:01; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:16
dokumenty firma komputer podatki

dokumenty firma komputer podatkiźródło: ShutterStock

Z 20 do 50 ma wzrosnąć wskaźnik pracowników, który będzie obligował pracodawcę do finansowego wspierania zatrudnionych. Ta propozycja różni partnerów społecznych. Przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego pakiet ułatwień dla małych przedsiębiorców przewiduje nie tylko zwolnienie ich z obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania i pracy.

Dodatkowo nie będą oni musieli tworzyć też zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Zdaniem pracodawców jest to korzystna zmiana, bo jego posiadanie powoduje obecnie wiele trudności. Związki zawodowe podkreślają natomiast, że stracą na tym zatrudnieni.

Zachęta do zatrudniania

Przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.) zakładają obecnie, że obowiązek jego tworzenia mają ci pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają minimum 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (chyba że w układzie zbiorowym pracy znajdzie się zapis o rezygnacji z jego posiadania). Natomiast bez względu na liczbę pracowników fundusz muszą prowadzić pracodawcy należący do sfery budżetowej. Propozycja zawarta w planie Morawieckiego przewiduje podniesienie wspomnianego progu z 20 do 50 pracowników. Z kolei firmy z liczbą pracowników mieszczących się w tym przedziale byłyby zobowiązane do posiadania ZFŚS tylko wtedy, gdy zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.

Zmiana przepisów w tym zakresie ma spowodować, że firmy, które do tej pory blokował wymóg tworzenia funduszu, zaczną zwiększać zatrudnienie. Nie będą też podejmować działań sprowadzających się do obchodzenia przepisów, jak np. sztuczne dzielenie firm czy stosowanie umów cywilnoprawnych zamiast tych o pracę, aby unikać jego zakładania.

Propozycja zmian w ZFŚS budzi jednak zastrzeżenia związków zawodowych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane