statystyki

Już wiadomo, jak firmy mają wyliczać ulgę na PFRON

autor: Michalina Topolewska24.01.2017, 17:00
Sytuację utrudniły informacje płynące z PFRON, bo ten początkowo wyjaśniał, że w takich przypadkach należy uwzględniać minimalną pensję z 2016 r.

Sytuację utrudniły informacje płynące z PFRON, bo ten początkowo wyjaśniał, że w takich przypadkach należy uwzględniać minimalną pensję z 2016 r.źródło: ShutterStock

Jeśli produkt lub usługa została sprzedana w grudniu 2016 r., a zapłata nastąpiła w styczniu br., to kwota ulgi we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) powinna być wyliczona w oparciu o najniższe wynagrodzenie z 2015 r.

Tak wynika z najnowszego stanowiska w sprawie wypełniania druku INF-U. To właśnie ten formularz powinna otrzymać firma, która ze względu na zbyt małą liczbę niepełnosprawnych pracowników płaci kary na rzecz PFRON, ale chce skorzystać z możliwości ich obniżenia, kupując produkt lub usługę od pracodawcy mającego prawo do udzielania ulg.

Jednak jak pisaliśmy ostatnio na łamach DGP, pracodawcy nie mieli pewności, jak prawidłowo wyliczyć jej kwotę. Wątpliwości dotyczyły tego, czy w przypadku sprzedaży, która nastąpiła w grudniu ubiegłego roku, ale z terminem zapłaty przypadającym po 1 stycznia br., wysokość ulgi powinna być wyliczona na postawie najniższego wynagrodzenie jeszcze z 2015 r. czy już z 2016 r. Na potrzeby ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046) przyjęto bowiem, że kwotą minimalnego wynagrodzenia w danym roku jest ta obowiązująca w grudniu roku poprzedniego.

Sytuację utrudniły informacje płynące z PFRON, bo ten początkowo wyjaśniał, że w takich przypadkach należy uwzględniać minimalną pensję z 2016 r., ale potem wskazał, że musi w tej kwestii poznać stanowisko biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON). Pracodawcy wstrzymywali się więc z wystawianiem druków INF-U do czasu przedstawienia przez fundusz ostatecznej interpretacji przepisów. PFRON wskazuje w niej, że zgodnie z art. 22 ust. 8 i 9 wspomnianej ustawy do obliczenia kwoty ulgi przyjmuje się zatrudnienie i najniższe wynagrodzenie obowiązujące w miesiącu, do którego zaliczono przychód z tytułu zakupu produktu lub usługi. To też oznacza, że jeżeli do sprzedaży doszło w grudniu 2016 r., płatność uregulowano w styczniu br., a przychód z tego tytułu został zaliczony do poprzedniego miesiąca, to przy obliczaniu kwoty obniżenia należy brać pod uwagę najniższe wynagrodzenie z 2015 r. (pomniejszone o należne składki na ubezpieczenia społeczne).


Pozostało 13% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane