statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne będzie wyższe od 2017 roku

autor: Michalina Topolewska28.12.2016, 07:50; Aktualizacja: 28.12.2016, 07:57
Dziecko niepełnosprawne w szkole

Wzrost wysokości wsparcia obejmie tylko osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2017 r. rośnie wsparcie dla osób zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Zniesione zostaną też ograniczenia pozwalające na uzyskanie tylko jednego świadczenia w rodzinie.

Od nowego roku ważne zmiany czekają osoby, które zrezygnowały z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny i otrzymują lub będą ubiegać się o pomoc finansową należną za sprawowanie opieki. Dzięki nim więcej opiekunów będzie mogło korzystać z świadczeń. Dodatkowo będą mogli liczyć na wsparcie po śmierci krewnego.

Jedna z wchodzących w życie zmian dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego, które jest skierowane do rodziców opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Po raz pierwszy jego kwota zostanie zwiększona w oparciu o mechanizm waloryzacji przewidziany w art. 17 ust. 3a–3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.). Zgodnie z nim, począwszy od 2017 r., świadczenie pielęgnacyjne będzie co roku rosnąć o tyle procent, o ile podwyższane będzie najniższe wynagrodzenie za pracę w porównaniu do roku poprzedniego. Na skutek zastosowania takiego wskaźnika waloryzacji w przyszłym roku pomoc finansowa za opiekę wzrośnie z 1300 zł do 1406 zł miesięcznie. Decyzja w zakresie wysokości świadczenia zostanie przez ośrodek pomocy społecznej zmieniona z urzędu.

– Co istotne, o wszczęciu postępowania w tej sprawie nie musimy informować rodzica, co oznacza, że nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów, które generowałoby wysyłanie powiadomień – mówi Piotr Spiżewski, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (27)

  • brak słów(2016-12-28 21:52) Zgłoś naruszenie 977

    Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych dalej będą żyć za 520,00 zł miesięcznie,bez możliwości dorabiania , to za co mają żyć?????

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • lila(2017-01-07 13:00) Zgłoś naruszenie 872

    Kiedy będzie podwyższony zasiłek pielęgnacyjny, obecnie wynosi 153złotych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • beata(2017-01-01 19:51) Zgłoś naruszenie 697

    to prawda dla dzieci wszystko 500 plu dodatki i tak dalej a opiekunom osób starszych to dają marne 520 zł i to wystarcza ale opiekun musiał sie zwolnic z pracy aby sie opiekowac w pracy zabi sie 1300zł a tu tyle to niech dają sprawiedliwie a nie kombinują jakby dołorzyli te 200 zł to tez by sie nic nie stało

    Odpowiedz
  • terjoc(2017-01-04 16:47) Zgłoś naruszenie 533

    moja zona miała rentę , ale ZUS ją zabrał tak ze zostalo nam 520 + 153 + 177,50 . Myslałem o podjeciu pracy za najniższą , ale poszukiwanie opiekuna (ki) kończylo sie z chwila ceny jaką podawali - żadna nie byla niższa niż 1000

    Odpowiedz
  • alis(2017-01-11 22:03) Zgłoś naruszenie 463

    i dla opiekunow osob starszych dalej brak podwyżek ?? makabra ludzie zbuntujcie się ....państwo nie może tak z Wami pogrywać .

    Odpowiedz
  • Gg(2016-12-29 11:59) Zgłoś naruszenie 2053

    Tak tylko zazwyczaj dorosły ma rentę .....A dziecko?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lena 1234(2017-01-25 18:14) Zgłoś naruszenie 92

    Dali 500+ a dzieci ktore sa niepelnosprawne uzdrawiaja. Jak taki rodzic ma isc do pracy kiedy dziecko zamiast byc w szkole siedzi miesiacami w domu bo jest chore. TAK TYLKO W POLSCE idziesz na komisje z dzieckiem a lekarka ci wprost mowi dziure budzetowa trzeba zalatac przykro nam.

    Odpowiedz
  • Kasia(2017-01-16 15:40) Zgłoś naruszenie 840

    Dorośli maja renty emerytury to jeszcze nie male

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nika(2017-01-25 22:46) Zgłoś naruszenie 75

    Przepraszam kto ocenił ze dziecko niepełnosprawne potrzebuje 1400 a dorosły niepełnosprawny 520? Jak to jest obliczone? Chyba jeść i robic opłaty musza tak samo??? Co to za wariactwo??!!! Jakis gamoń to ustalił. Co to wogole za bezsensowna różnica ze żona dostanie na chorego męża 520 a krewny na chorego 1400?!! Złodzieje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jack(2017-04-10 00:57) Zgłoś naruszenie 70

    520 zl to nie jest dla niepelnosprawnego tylko dla opiekuna , jak on ma za to normalnie funcjonowac.oprocz opieka nad osoba za ktora ma swiadczenie musi miec tez swoje zycie,opieka nad osoba niepelnosprawna trwa 24 h na d 30 dni w miesiacu ,co po przemnozeniu daje stawke 0,72 gr za godz ,czy to jest normalne?

    Odpowiedz
  • Ja(2017-01-25 22:44) Zgłoś naruszenie 25

    Przepraszam kto ocenił ze dziecko niepełnosprawne potrzebuje 1400 a dorosły niepełnosprawny 520? Jak to jest obliczone? Chyba jeść i robic opłaty musza tak samo??? Co to za wariactwo??!!! Jakis gamoń to ustalił. Co to wogole za bezsensowna różnica ze żona dostanie na chorego męża 520 a krewny na chorego 1400?!! Złodzieje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mila(2017-09-11 19:21) Zgłoś naruszenie 24

    Dlaczego Państwo tak ochoczo wypłaca matkom świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem w przypadku gdzie one jawnie pracują przecież nie mogą tego nikt nie sprawdza a dorośli wegetuja za 520 zlotych Czas skończyć nad uzalaniem się nad tymi mamusiami co to im dzieci pilnują koleżanki a one zarabiają na czarno grube pieniądze...bo mają wyplate, świadczenie 1407, rodzinne , 500+, dodatki mieszkaniowe i inne ... I jeszcze dochód 1200 na osobę nieosiągalny dl starszych niepełnosprawnych. To jest równe traktowanie a nie czasem dyskryminacja?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aneta(2017-05-10 07:48) Zgłoś naruszenie 10

    A zasilek pielegnacyjny zostanie podniesiony kiedy zapominaja o nas

    Odpowiedz
  • Eliza(2017-11-27 15:29) Zgłoś naruszenie 10

    M y wykluczeni oczekujemy sprostowania świadczenia pielęgnacyjnego to 520 zł. utknęło w miejscu. W dodatku przekształcono nam na specjalny zasiłek opiekuńczy. To nie fer .

    Odpowiedz