14,5 tys. – o tyle więcej kobiet zaszło w ciążę między styczniem a październikiem tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Z analizy danych NFZ wynika, że pod opieką lekarzy było blisko 522 tys. ciężarnych. Rok temu – 507,5 tys. Do końca 2016 r. – jak wynika z szacunków – kobiet w ciąży może być nawet o 20 tys. więcej. Na ile to skutek programu „Rodzina 500 plus”?

– Część z tych ciąż na pewno jest efektem tego wsparcia. Z praktyki i badań wynika jednak, że to, czy rodzina zdecyduje się na dziecko, jest pochodną wielu czynników: sytuacji w miejscu pracy, warunków mieszkaniowych oraz tego, czy może się spodziewać pomocy bliskich – komentuje prof. Ewa Leś z Uniwersytetu Warszawskiego. – To pierwszy optymistyczny sygnał, że program zaczyna działać – dodaje w rozmowie z DGP Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny. I podkreśla, że może się okazać, iż urodzi się więcej dzieci, niż zakładano, gdy przyjmowano program 500 plus. Mowa była o 377 tys. – Przy takich wyliczeniach może być i 390 tys. dzieci urodzonych dzięki programowi – ocenia wiceminister.

Żeby w pełni ocenić efekt programu, trzeba jeszcze poczekać. Ale już wiemy, że pod względem urodzonych dzieci ten rok będzie rekordowy.