statystyki

Jak otrzymać i ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych

autor: Paweł Jakubczak22.06.2009, 13:35; Aktualizacja: 30.05.2011, 12:18

Zasiłek dla bezrobotnych mogą otrzymać te osoby, które straciły pracę i zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotne. Od 1 czerwca 2010 r. zasiłek dla bezrobotnych wynosi 742,10 zł (dotychczas 717 zł).

reklama


reklama


Zasiłki od czerwca rosną, bo zgodnie z art. 72 ust. 6 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, z późn. zm.) są one walory- zowane o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem za poprzedni rok.

Zasiłek dla bezrobotnych wrośnie od 1 czerwca 2011.

Przez pierwsze trzy miesiące bezrobotni otrzymają 742,10 zł (dotychczas 717 zł). Potem, przez kolejne trzy lub dziewięć miesięcy, będą mieli 582,70 zł zasiłku (dotychczas 563 zł). Wyższy zasiłek otrzymają także ci bezrobotni, którym przyznano go do końca ubiegłego roku. Od 1 czerwca będą pobierali 595,20 zł (dotychczas 575,00 zł).

Obecnie okres pobierania zasiłku wynosi:

1) 6 miesięcy - dla bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;

2) 12 miesięcy - dla bezrobotnych:

a) zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub

b) powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub

c) którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia rejestracji. Jednak są sytuacje, kiedy musi upłynąć kilka miesięcy zanim bezrobotny otrzyma zasiłek. I tak otrzyma on to świadczenie po upływie:

• 90 dni, gdy w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy bezrobotny rozwiązał stosunek pracy (służbowy) za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron,

• 180 dni, jeżeli w okresie 6-ciu miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy spowodował rozwiązanie ze swej winy stosunku pracy (służbowego) bez wypowiedzenia,

• okresu, za który bezrobotny otrzymał ekwiwalent, odprawę lub odszkodowanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Własne

Polecane

  • tenia(2010-09-01 14:04) Odpowiedz 50

    czy przysluguje zasilek jesli sama sie zwolnilam?

  • urzednik(2010-09-02 07:12) Odpowiedz 21

    tak kzasilek dla bezrobotnych liczy sie do lat pracy

  • bezrobotny(2010-07-22 20:15) Odpowiedz 10

    ten zasiłek to ustawodawca powinien dać swojej ...zonie na koszulę bo na tyle starcza dziady...

  • elzbieta_k2.11(2010-07-29 09:24) Odpowiedz 10

    gdy otrzymujesz załiłek dla bezrobotnych, to liczy się do lat pracy (to okresy nieskładkowe)

  • TYŚKA(2010-08-26 09:09) Odpowiedz 10

    Zasiłek dla bezrobotnych nie wlicza się do lat pracy w Urzędzie pracy tzn. że wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od lat pracy z całego życia progi zasiłkowe to do 5 lat -80% zasiłku, po 20 latach -120% zasiłku więc jeśli ktoś przepracował 4 lata a w międzyczasie był 12 miesięcy na zasiłku to następny zasiłek będzie mu liczony jak po 4 a nie po 5 latach pracy -czyli zasiłku do lat pracy nie wliczamy w Urzędzie Pracy ale przy naliczaniu prawa do renty czy emerytury ZUS te 12 miesięcy zasiłku doliczy nam tak samo jak lata pracy.
    Kolejne wasze pytanie czy zasiłek wydłuża się o czas choroby? NIE! w trakcie choroby pobieramy zasiłek z Urzędu pracy a nie z ZUS-u więc nie otrzymujemy dodatkowych pieniędzy. A każdy chorujący zarejestrowany w Urzędzie Pracy musi liczyć się z tym, że dostarczenie L4 na okres dłuższy niż 90 dni skutkuje wyrejestrowaniem z Urzędu Pracy poniewaz taka osoba nie jest zdolna do podjęcia pracy a to jest warunkiem uzyskania statusu osoby bezrobotnej.
    Jedyną sytuacją wydłużającą otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych jest urodzenie dziecka w trakcie trwania zasiłku wówczas jest on wydłużony o czas zasiłku macieżyńskiego
    Czy praktykę zaliczyć do lat pracy i przyznać zasiłek? TAK! jeśli otrzymaliśmy świadectwo pracy (nazywa się to przygotowaniem zawodowym młodzieży), jeśli szkoła lub firma w której odbywaliśmy praktykę nie wyda nam świadectwa pracy to nie mamy podstaw aby te lata zaliczyć do lat pracy.
    Kolejny wątek czy praca na jakąś część etatu lub umowę zlecenie uprawnia do zasiłku? ZALEŻY! czy otrzymywaliśmy za tą pracę minimalną płacę krajową lub więcej (w 2010r. -1317 brutto) jeśli tak to pracodawca mógł ale nie musiał odprowadzać od naszego wynagrodzenia składki społeczne w tym najważniejszą na FP-fundusz pracy, np. przepracowaliśmy przynajmniej rok na 1/2 etatu do świadectwa pracy pracodawca powinien dołączyć zaświadczenie mówiące, że z tego wynagodzenia odprowadził składki społeczne i na FP -wówczas otrzymamy zasiłek dla osób bezrobotnych czyli te 12 miesięcy zaliczymy do lat pracy.

  • mariola r.(2010-08-26 12:25) Odpowiedz 10

    W jaki sposob pracownicy urzedow pracy realizuja swoej obowiazki nie wiedzac ile osob w miescie jest bez pracy i prawa do zasilku. Wedlug mn ie celowo w miescie ktore ujawnie PRZEMYSL - przyczynaja sie do mobbingu , aby w taki sposob zmuszac niektore kobiety do prostytucji , ktora jest ukrywana jako dodatkowe zrodla utzyman jak i spelniania zachcianek niektorych mezczyzn w miescie. Nie ukrywam, ze sa to osoby z kultury i nauki
    ktore pracowaly z urzedzie miasta , edukacji i kulturach po latach ujawniajac zemsty . Jesli pracodawcy niwe wiedza co oznaczaja etyki i morale pedagogow niech sie zapoznaja z publikacjami w internecie.

  • ol-a(2010-07-27 15:40) Odpowiedz 10

    Jeśli bezrobotny sam znajdzie pracę, to są jakieś korzyści z tego tytułu?

  • TYŚKA(2010-08-26 09:16) Odpowiedz 10

    chętnie pomogę w uzyskaniu informacji dotyczących zasiłków dla osób bezrobotnych itp. zapraszam wieczorem na rozmowę grzecznościową gg 7413456

  • kukulka(2010-07-05 13:12) Odpowiedz 00

    pracowalam na umowe o prace 2 lata wypowiedzialam umowe mojej pracodawczyni i przeszlam do innej firmy ktora mnie zarejestrowala po miesiacu czyli mam miesiac przerwy miedzy jedna a druga umowa.i niestety ta firma dala mi umowe na 2 miesiace i podobno mi nie przedluzy czy bedzie mi sie nalezal zasilek???majac przerwe miesiac czasu miedzy jedna a druga umowa???

  • jarek(2010-06-30 00:55) Odpowiedz 00

    Skandal - te wymogi i przepisy UP są nie dla przeciętnych obywateli tylko dla tych co studiują przepisy ... Po wypadku od kilku lat pracowałem na 3/4 etatu. firma uległa likwidacji i w UP powiedziano że zarejestrować owszem mogą , ale zasiłku nie dostanę bo moje wypłaty były o parę złotych za małe!!? w przeliczeniu do najniższej krajowej ... bo to pracownik ma pilnować pracodawcę, sprawdzać księgowość czy nalicza wszystko zgodnie z aktualnymi przepisami , ma sprawdzać czy pracodawca zus odprowadził , podatki i inne opłaty... chyba zamiast wykonywania swoich zadań... Na fundusz pracy, pracodawcy mogą płacić proporcjonalnie od każdej formy zatrudnienia a nie tylko od pełnych etatów i nie zostawiać obywatela na lodzie jak jest w potrzebie ... Jak zarabiał mało nic nie dostanie - to znaczy że zasiłki dla bezrobotnych są dla bogaczy? brak słów...

  • buziek(2010-07-22 20:18) Odpowiedz 00

    popieram 121 i też spadam z tego śmietnika europy...

  • kamil(2010-11-14 22:47) Odpowiedz 00

    czy mozna dostac koroniowke po prakykach??pomoze ktos??

  • anna(2010-08-20 21:49) Odpowiedz 02

    ja chce miec prace

  • mlody(2010-09-15 13:10) Odpowiedz 00

    hej wszystkim mam pytanie zwolnilem sie z pracy w maju tego roku i od tamtego czasu siedzialem za granica teraz niedawno zjechalem do polski czy dalej moge sie starac o koroniowke?

  • mariola r.(2010-09-26 22:27) Odpowiedz 00

    w moim miescie Przemysl urzad pracy nie wspolpracuje z urzedem pracy w Warszawie.Nie ma ofert pracy sa tylko staze dla stazystow co jest oszczednosciami miasta.Odstresowaniem osob bezrobotnych sa zwiekszone uzaleznienia i braki w wyleczeniach.

  • kamila(2010-10-21 12:47) Odpowiedz 00

    czy przysluguje mi zasilek jesli odbywalam praktyke zawodu 3 lata ??

  • jacek(2010-10-22 14:06) Odpowiedz 00

    jeżeli pracowałem 2 lata na umowę zlecenie to przysługuje mi kuroniówka???

  • monika m(2010-11-02 10:34) Odpowiedz 00

    mam pytanie w trakcie pobierania kuroniowki przez dwa miesiace urzad pracy dał mi oferte do pracy ktora przyjełam i okazało sie ze pracodawca jest nie wypłacalny jest juz listpoad a ja nie uzyskałam wynagrodzenia za miesiac wrzesien co mam zrobic czy moge to zgłosic urzedowi pracy

  • arka(2010-11-19 11:45) Odpowiedz 00

    czy po wychowawczyn majac 1,60h ziemi dostane zasilek

  • kamil(2010-11-14 22:49) Odpowiedz 00

    czy jest cos takiego jak zasilek jezeli mialo sie 3 lata praktyk i jestem zarejestowany na kuroniu,pomoze ktos?!!