statystyki

Premię uwzględnia się w zasiłku, gdy nie jest wypłacana za czas choroby

autor: Luiza Abramczyk01.11.2016, 15:00
Jeżeli pracodawca nie wypłaca premii uznaniowej za miesiąc, w którym pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie przepracował ani jednego dnia, ponieważ chorował przez wszystkie dni, powoduje to, że premię tę należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc.

Jeżeli pracodawca nie wypłaca premii uznaniowej za miesiąc, w którym pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie przepracował ani jednego dnia, ponieważ chorował przez wszystkie dni, powoduje to, że premię tę należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc.źródło: ShutterStock

Nasz pracownik otrzymywał stałe wynagrodzenie oraz premię uznaniową w stałej kwocie. Premię otrzymał również w całości w miesiącu, w którym przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 5 dni, nie została pomniejszona za czas niezdolności do pracy. Pracownik prawo do premii utracił, kiedy jego zwolnienie obejmowało cały miesiąc, ponieważ z regulaminu wynagradzania obowiązującego w naszej firmie wynika, że premia ulega obniżeniu za czas usprawiedliwionej nieobecności z tytułu choroby, jeżeli niezdolność do pracy była dłuższa niż pięć dni w miesiącu. Pracownik przebywa od dwóch miesięcy na zwolnieniu.

Reklama


Jak w takim wypadku wyliczyć wysokość zasiłku chorobowego, w przypadku gdy wynagrodzenie miesięczne pracownika wynosiło 2000 zł brutto, a premia 1000 zł brutto? Jaką kwotę zasiłku miesięcznie powinien ZUS wypłacać (pracownik jest niezdolny do pracy z powodu wypadku przy pracy, powinien więc otrzymać zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru)?

Jeżeli pracodawca nie wypłaca premii uznaniowej za miesiąc, w którym pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie przepracował ani jednego dnia, ponieważ chorował przez wszystkie dni, powoduje to, że premię tę należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc. Zgodnie bowiem z art. 41 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. W opisanej sytuacji przepisy w regulaminie są tak skonstruowane, że tylko długa absencja pozbawia premii. W przypadku, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu 5 dni, otrzymał premię niepomniejszoną. Celem zaś zasiłku jest wyrównanie strat w zarobku, jakie poniósł ubezpieczony w związku z chorobą. Skoro więc krótka choroba nie wpłynęła na otrzymaną premię, to także premia nie może wpłynąć na wysokość zasiłku – nie ma bowiem potrzeby rekompensowania jej utraty.

Gdy jednak pracownik utracił premię, musi ona zostać mu zrekompensowana. Zgodnie z ogólną zasadą podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przez pojęcie wynagrodzenia należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane