Na jakie świadczenia może liczyć żona po śmierci męża?

autor: Katarzyna Witwicka15.06.2016, 07:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:59
Wysokość renty rodzinnej z kolei stanowi równowartość 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.

Wysokość renty rodzinnej z kolei stanowi równowartość 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi.źródło: ShutterStock

Wdowom i wdowcom co do zasady przysługuje renta rodzinna i zasiłek pogrzebowy po zmarłych współmałżonkach. Nie każdy jednak będzie mógł otrzymać świadczenie. Szczególnie w przypadku renty rodzinnej, należy spełnić określone warunki by móc ubiegać się o to świadczenie.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • Wdowa 50 letnia+(2016-06-15 16:51) Zgłoś naruszenie 325

    Ala Widac jestes mloda osoba. I bardzo dobrze ze wdowa ma prawo do renty po mezu. Nie zazdrosc jej tego bo sama mozesz byc w takiej sytuacji czego Ci nie zycze. Uwazasz ze 85 % ze swiadczenia JAKIE PRZYSLUGIWALOBY ZMARLEMU to tak duzo. Nie wiesz nic o zyciu dziewczyno wiec sie nie wypowiadaj!

    Odpowiedz
  • ala(2016-06-15 14:21) Zgłoś naruszenie 2225

    Wdowa ma mieć 50 lat, aby dostać rentę rodzinną, inne kobiety prawo do emerytury dopiero w 67. roku życia? Skąd takie prawo?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • polka(2016-06-16 07:58) Zgłoś naruszenie 217

    PIS powinien jak najszybciej zając się sprawą ,żeby wdowa , wdowiec po śmierci jednego współmałżonków mieli ustawowe prawo z ZUSu , KRUSu pobierać 40% emerytury , renty otrzymywanej za życia. Tak jest na świecie w Ameryce i w krajach unijnych. A u nas jak jedno umrze , drugi małżonek nie ma za co zrobić opłat i zapłacić czynszu. I nikogo nie obchodzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DO ALI(2016-06-15 15:01) Zgłoś naruszenie 1625

    ALA Bo w tym kraju jest Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego Kaczor sobie tak partie nazwał. Zresztą on wie o tym najlepiej, bo przecież ciągle łamią prawo, łamią konstytucję itp.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pola(2017-02-27 10:22) Zgłoś naruszenie 21

    Witam od 16 lat jestem wdową i pobieram rentę rodzinną wraz z dzieckiem ....czyli renta jest podzielona na dwie części po równo...

    Odpowiedz
  • Marianna Niewiadomska(2017-10-09 12:19) Zgłoś naruszenie 10

    Warto wiedzieć, że po śmiertelnym wypadku można ubiegać się o dodatkową rentę dla dzieci zmarłego. Ja dzięki firmie Advoco stanęłam z dziećmi na nogi. Dzięki nim możemy wrócić jakoś do życia po śmierci mojego kochanego męża. Chociaż to trudne w takich momentach, warto zawalczyć o przyszlość dla swoich dzieci...

    Odpowiedz
  • emerytka alicja(2017-07-03 12:46) Zgłoś naruszenie 01

    czy wdowa zgrupa inwalidzka opiekowala się chorymi niepełnosprawnym mezem może liczyc na jakiś dodatek do swoiej emerytury

    Odpowiedz
  • Mariolka(2017-07-24 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    Mój mąż jest obecnie na emeryturze a ja jestem osobą chorą z orzeczeniem niepełnosprawności że stopniem znacznym i mam 43 , lata czy w razie smierci męża przysługuje mi emerytura w tym wieku kiedy z tym stopniem mam całkowitą niezdolność do pracy ?

    Odpowiedz
  • Krystyna(2017-08-29 17:35) Zgłoś naruszenie 01

    Jestem emerytka zmarł m9j mąż emeryt, corka otrzyma zasiłek pogrzebowy, czy ja też otrzymamy jakieś pieniądze

    Odpowiedz