statystyki

Zasady wypłaty za śmierć członka rodziny mniej rygorystyczne

autor: PS01.03.2018, 20:00
rodzina na pogrzebie

Czy jednak choroba musi być wyłączną przyczyną zgonu?źródło: ShutterStock

Członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Czy jednak choroba musi być wyłączną przyczyną zgonu?

Uznanie, że śmierć pracownika nastąpiła w wyniku choroby zawodowej, co skutkować ma przyznaniem prawa do wypłaty jednorazowego odszkodowania z tego tytułu, jest kwestią problematyczną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych często wymaga wykazania związku przyczynowego pomiędzy chorobą zawodową a zgonem. Podobnie w orzecznictwie zaobserwować można tendencję do sprowadzania istoty postępowania do ustalenia, czy przyczyną śmierci była choroba zawodowa.

Wydaje się jednak, że nie można każdorazowo wymagać, aby choroba zawodowa stanowiła bezpośrednią i wyłączną przyczynę zgonu ubezpieczonego. Często bowiem zdarza się, że było nią inne schorzenie, a choroba zawodowa stanowi tylko jedno z wielu ogniw łańcucha przyczyn, które w ostateczności doprowadziły do śmierci.

Powyższe stanowisko potwierdzone zostało w orzeczeniach Sądu Najwyższego, zgodnie z którymi nie jest konieczne, aby choroba zawodowa była wyłączną przyczyną zgonu, wystarczy, że jest przyczyną istotną. Oznacza to, że bez wywołanych nią powikłań śmierć nie nastąpiłaby, ponieważ pozostałe schorzenia nie wystarczyłyby do jej zaistnienia (wyrok SN z 11 stycznia 2018 r., sygn. akt II UK 652/16). Sąd Najwyższy w uzasadnieniu orzeczenia wskazał również, jak należy rozumieć wyrażenie „wskutek choroby zawodowej”. Wyjaśnił, że podstawowe znaczenie ma to, że choroba zawodowa wpłynęła na powstanie lub powiększenie schorzeń, w wyniku których nastąpił zgon.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane