statystyki

76 proc. firm nie ma programów pracowniczych dla osób 50+

30.03.2016, 09:50; Aktualizacja: 30.03.2016, 09:51

76 proc. polskich firm nie ma odpowiednich programów pracowniczych dostosowanych do osób w wieku 50+ - wynika z danych Work Service. Tymczasem - jak przekonuje ta firma HR - aktywizowanie i zwiększanie zatrudnienia seniorów staje się jednym z kluczowych wyzwań naszej gospodarki.

Reklama


Reklama


"Jak wynika z danych Work Service aż 76 proc. pracodawców nie posiada programów rozwoju dostosowanych do osób w wieku 50+. Dane są tym bardziej zaskakujące, że pracodawcy mogą liczyć na pokrycie przez państwo 80 proc. kosztów szkoleń, na które wyślą pracowników po 45. roku życia" - wskazano w komunikacie Work Service.

Zwrócono uwagę, że pracodawcy zatrudniający seniorów ponoszą niższe koszty pracy i mogą liczyć na specjalne ulgi oferowane przez państwo. Firma zatrudniająca osoby starsze nie musi płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i za kobiety w wieku powyżej 55 lat. Zatrudnianie seniorów to także niższe koszty absencji chorobowych, gdyż za zwolnienie lekarskie pracowników 50+ pracodawca płaci tylko przez 14 dni. Przy osobach młodszych ZUS przejmuje wypłatę świadczeń dopiero po 33 dniach nieobecności pracownika. Firmy, które angażują seniorów do prac interwencyjnych mogą liczyć na zwrot kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne nawet przez dwa lata. Dodatkowo wzrost liczby żłobków i przedszkoli pozwoli pozostać na rynku pracy babciom i dziadkom - wymieniono.

Według Work Service pracodawcy, którzy zadeklarowali, że w ich firmach funkcjonują programy pracownicze dla seniorów, najczęściej wymieniali dofinansowanie do opieki medycznej (30 proc.), dostęp do kursów i zajęć doszkalających (23 proc.), elastyczny czas pracy i możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin (15 proc.), a także zajęcia z młodszymi pracownikami czy pracę w charakterze mentora młodszych i nowych pracowników.

"Wiedza, własne know how i zasoby ludzkie to zaraz po nowoczesnych technologiach istotne czynniki, które w przyszłości będą miały wpływ na wartość i pozycję rynkową przedsiębiorstw. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy 50+ stanowią znaczącą wartość dodaną i mogą uzupełniać niedobory kadrowe spowodowane niżem demograficznym czy emigracją zarobkową. Firmy, które jako pierwsze dostrzegą ten fakt i wykorzystają potencjał seniorów będą w stanie osiągać sukces na konkurencyjnym rynku" – przekonuje, cytowany w komunikacie, Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A.

W komunikacie przytoczono też prognozy Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2050 r. co trzeci Polak będzie miał 65 lub więcej lat. Obecnie - czytamy - spośród osób w wieku 65-69 lat pracuje zaledwie 9 proc., przy światowej średniej na poziomie 20 proc.

Natomiast, według cytowanych danych Eurostatu, w Polsce w 2014 r. pracę miało 42,5 proc. osób w wieku 55-64. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia w tej grupie notowany jest w Szwecji – 74 proc., w Niemczech – 65,6 proc., w Estonii – 64 proc. oraz w Danii – 63,2 proc. Najmniej seniorów pracuje w Grecji – 34 proc., w Słowenii – 35,4 proc., w Chorwacji – 36,2 proc. oraz na Malcie – 37,7 proc. OECD natomiast podaje, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat wynosi w Polsce 41 proc., podczas gdy średnia dla krajów OECD to 55 proc.

"Firmy doceniają starszych pracowników, a szczególnie ich duże doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność, dyspozycyjność czy zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Jednak dostrzeganie zalet seniorów nie powoduje wzrostu zatrudnienia osób z tej grupy wiekowej. Aby polska gospodarka mogła się dalej rozwijać, pracodawcy powinni przełamać stereotypy i realnie postawić na rekrutowanie pracowników w wieku 50+. W dobie coraz większych wyzwań demograficznych, tylko wykwalifikowane kadry, dobrze opłacani specjaliści i wzajemne uzupełnianie się wiedzy oraz kompetencji seniorów i +millenialsów+ (20-30-latkowie-PAP) będą w stanie zapewnić rozwój polskim firmom" – konkluduje Krzysztof Inglot. (PAP)

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2016-03-30 10:48) Odpowiedz 10

    TUSK OSZUKAL NARUD ITK I PODNIUSL WIEK EMERYTALNY DO 67 LAT ZNIKM NIE KONSULTOWAL SWOJEJ DECYZJY A PRZEDE WSZYSTKIM Z NARODEM.GDZIE BYLI WTEDY EKONOMISCI KTOZY BY KONSULTOWALI DECYZJE TUSKA.KTO SPRAWDZIL GDZIE W MIESCIE CZY W MIASTECZKACH CZY NA WSIACH JEST PRACA DLA 50+ 60+.DLACZEGO NIE ROZMAWIANO W KOMISJY TRUJSTRONNEJ PRZY PREZYDENCIE WTEDY KOMOROWSKIM.DLACZEGO TAK SZYBKO PRZEGLOSOWANO A TERAZ LUDZIE NIE MAJO PRACY SO NA SWIADCZENIU 880ZL PO 48 LATACH WIEK63 LATA WARUNKI SZKODLIWE16 LAT NIE UZNAWANE PRZEZ SOD I ZUS.PYTAMY SIE W JAKIEJ POLSCE MY ZYJEMY CZYJA ONA JEST.BO NARUD OD ZARANIA TEN BIEDNY CALY CZAS JEST OKRADANY.TAK BYLOW 2001 ROKU OBNIZONOSWIADCZENIE ZE160% DO80% I TO ZROBILO SLD-UP-SDPL-PO-FKP-SKL.TEZ WTEDY NIE BYLO ZGODY SPOLECZENSTWA BO AZ75% BYLO PRZECIWKO.PODPISALI SIE POD TYM SLAWNI I BOGACI ZLODZIEJE NARODU KOPACZ KOMOROWSKI PISKORSKI FOGLER KALISZ BOROWSKI PIEKARSKA PILAT TOBER CELINSKI NALECZ PIECHOCINSKI CO KLEKAL NA KOLANA..TO SO LUDZIE KTOZY BRONIO TK UE KODU I KOMISJY WENECKIEJ.MY SIE PYTAMYJAK WAM ZLODZIEJE BYLO WTEDY NIE WSTYD OKRADAC SWOJ NARUD KTORY NA WAZ CALE SWOJE ZYCIE CHARUJE I TO ZA MARNE GROSZE.W SEJMNIE SIEDZO LUDZIE CO BIORO EMERYTURY I TO WYSOKIE I DODATKOWO Z SEJMU I SENATU.DLA KOGO SO TE WSZYSTKIE USTAWY UCHWALY NIE DLA NARODU TYLKO DLA NICH.ZUS ZABIERA ZE SWIADCZENIA JAK PRZEKROCZYSZ NAWET 100 ZLWSTYD ZA SEJM I SENAT WSZYSCY POWINNI LUPASC NA KOLANA I WALIC SIE W PIERCHY I WOLAC MOJA WINA TAK OKRADALEM SWOJ NARUD.ALE NIE BEDZIE TAKICH PRZED WYBORAMNI SZWECJA I LUKSUSY APO WYBORACH ROBOTNIK ZASTAJE TO SAMO I EMERYT.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane