statystyki

Od 2016 zmieniły się zasady korzystania z wolnych dni na wychowywanie dziecka

04.01.2016, 11:42; Aktualizacja: 14.01.2016, 12:23
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.źródło: ShutterStock

Zmieniły się zasady korzystania z wolnych dni na wychowywanie dziecka. Od 2 stycznia tego roku można dwa dni opieki nad pociechą przeliczać na godziny. Oznacza to, że korzystanie z wolnego na dziecko będzie możliwe nawet przez 16 dni po jednej godzinie - tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową ekspert prawa pracy adwokat Piotr Wojciechowski.

Reklama


Reklama


Dodaje, że dwa dni pracy równa się 16 godzin. Stąd osoby wychowujące dzieci do lat 14 będą mogły nawet 16 razy wychodzić na godzinę w celu sprawowania osobistej opieki nad pociechą.

Według Piotra Wojciechowskiego takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze dla rodziców niż dotychczasowe, kiedy można było skorzystać tylko z całych dwóch dni opieki nad dzieckiem. Wielokrotnie zdarzają się bowiem sytuacje powodujące konieczność wyjścia z pracy na dwie, trzy godziny bez potrzeby wykorzystania całego dnia.

Mogą to być na przykład wizyty lekarskie, szczepienia czy zebrania szkolne. Adwokat dodaje, że rodzice opuszczając w takich sytuacjach zakład pracy muszą uprzedzić o tym przełożonego, a przełożony nie może odmówić.

Piotr Wojciechowski wyjaśnia też IAR, że niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • Kejro(2016-01-04 14:05) Odpowiedz 30

    Może należałoby zapytać Pana Piotra Wojciechowskiego co z pracownikami o krótszych dobowych normach czasu pracy ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • hr(2016-01-05 12:08) Odpowiedz 00

    Szał ciał po prostu! Wyjścuie na godzine - czy ktos wogóle sie zastanowił czy to komuś potrzebne ? Na pewno nie do opieki nad dziećmi ... Dajcie po 2 dni (lub te 16 godzin) na KAŻDE dziecko a nie na wszystkie z mozliwoscią do wyboru ,zróbcie statystyki ktobedzie korzytał z dni a kto z godzin i wtedy wszystko się ujawni ... Kto ma rozliczać te 16 godzin wszystkim pracownikom ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane