statystyki

Dwa dni na dziecko w 2016 roku: Pierwszy wniosek decyduje o sposobie zwolnienia

autor: Łukasz Guza07.01.2016, 07:19; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:58
dzieci w szkole

Brak wiedzy w tym zakresie może przynieść wymierne skutki dla pracowników.źródło: ShutterStock

Od 2 stycznia 2016 r. dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia można również wykorzystywać w wymiarze godzinowym (np. po cztery godziny w czterech różnych dniach).

– Dotychczas nie obserwujemy zainteresowania tym zagadnieniem, choć to rozwiązanie korzystne dla zatrudnionych – zauważa Izabela Zawacka, radca prawny, wspólnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Brak wiedzy w tym zakresie może przynieść wymierne skutki dla pracowników. Jeśli w pierwszym wniosku (w danym roku kalendarzowym) wskażą oni, że chcą wykorzystać np. jeden dzień wolnego, nie będą mogli już pozostałego wymiaru wybrać w godzinach (a więc np. po dwie godziny w czterech różnych dniach). Zgodnie ze zmienionym art. 188 k.p. o sposobie wykorzystania omawianego zwolnienia w danym roku kalendarzowym pracownik decyduje w pierwszym wniosku o udzielenie takiego wolnego. Jeśli zatrudniony wnioskuje w nim o udzielenie wolnego w dniach, to taki (a nie godzinowy) sposób wykorzystania zwolnienia obowiązuje go przez cały rok kalendarzowy. Nieznajomość przepisów w tym zakresie może zatem skutkować tym, że w dalszej części roku rodzic nie będzie mógł skorzystać z wolnych godzin, np. aby uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego, przedstawieniu z udziałem dziecka lub w razie innej nagłej i krótkotrwałej potrzeby opieki.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane