statystyki

Dwa dni na dziecko w 2016 roku: Pierwszy wniosek decyduje o sposobie zwolnienia

autor: Łukasz Guza07.01.2016, 07:19; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:58
dzieci w szkole

Brak wiedzy w tym zakresie może przynieść wymierne skutki dla pracowników.źródło: ShutterStock

Od 2 stycznia 2016 r. dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia można również wykorzystywać w wymiarze godzinowym (np. po cztery godziny w czterech różnych dniach).

– Dotychczas nie obserwujemy zainteresowania tym zagadnieniem, choć to rozwiązanie korzystne dla zatrudnionych – zauważa Izabela Zawacka, radca prawny, wspólnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Brak wiedzy w tym zakresie może przynieść wymierne skutki dla pracowników. Jeśli w pierwszym wniosku (w danym roku kalendarzowym) wskażą oni, że chcą wykorzystać np. jeden dzień wolnego, nie będą mogli już pozostałego wymiaru wybrać w godzinach (a więc np. po dwie godziny w czterech różnych dniach). Zgodnie ze zmienionym art. 188 k.p. o sposobie wykorzystania omawianego zwolnienia w danym roku kalendarzowym pracownik decyduje w pierwszym wniosku o udzielenie takiego wolnego. Jeśli zatrudniony wnioskuje w nim o udzielenie wolnego w dniach, to taki (a nie godzinowy) sposób wykorzystania zwolnienia obowiązuje go przez cały rok kalendarzowy. Nieznajomość przepisów w tym zakresie może zatem skutkować tym, że w dalszej części roku rodzic nie będzie mógł skorzystać z wolnych godzin, np. aby uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego, przedstawieniu z udziałem dziecka lub w razie innej nagłej i krótkotrwałej potrzeby opieki.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane