statystyki

Jak dostać 500 zł na dziecko od 2016 roku. Krok po kroku

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki28.10.2015, 09:10; Aktualizacja: 21.03.2016, 10:39
Dziecko, pieniądze

Dodatki nie dla wszystkich dzieciźródło: ShutterStock

Comiesięczne wypłaty po 500 zł na pociechę już w przyszłym roku zakłada projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Rozebraliśmy go na czynniki pierwsze.

Reklama


Reklama


Kiedy pierwsze wypłaty? W kwietniu przyszłego roku – tak przynajmniej zakłada projekt, bo politycy PiS nieco gubią się w datach. W myśl projektu sama ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia, ale jego autorzy chcą dać trochę czasu administracji na dostosowanie się do wykonania nowego zadania. Nie oznacza to jednak, że rodziny byłyby pozbawione dodatków za styczeń, luty i marzec – zostałyby im one wypłacone w kwietniu.


Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • babcia(2015-10-30 16:31) Odpowiedz 63110

    rozwiesc sie I udawac samotna matke.Nad takimi wszyscy placza

    Pokaż odpowiedzi (8)
  • Zoska z Kalisza(2016-02-14 10:35) Odpowiedz 4810

    Gdzie tu sprawiedliwość? Powinno być mniej ii dla wszystkich .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • hania(2016-02-21 14:02) Odpowiedz 4719

    jedynak to nie KAZDE DZIECKO " NIESPRAWIDLIWE to500zl

  • Antypis(2016-02-16 10:15) Odpowiedz 4156

    Zagłosujemy przeciwko pisowi i skończy się ten cyrk.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • rafał(2015-12-30 14:38) Odpowiedz 2818

    ludzie nienazekajcie ze macie po 4,5 dzieci i nieliczcie na to 500 zł ,poprostu trzeba sie zastanowyc czy bede miał tym dzieciom dac co jesc przed ich poczeciem anie robic dzieci bez opamietania a teraz domagac sie od panstwa pieniedzy dla rodzica czy jedno czy piecioro to dziecko a dla zadu jedno to nie dziecko kpina jakas

  • zuza(2016-02-01 08:02) Odpowiedz 248

    zaraz dochód 800zł brutto czy netto

  • jan(2015-12-28 10:00) Odpowiedz 144

    Dzieci adoptowane nie sa brane po uwage ,a,powinni otrzymywać każde po te 500zł.PANSTWO na tym zyska.można zlikwidowac domy dzicka.

  • papss(2015-10-28 13:17) Odpowiedz 71

    Do aaa: nie dziwię się, że pis wygrał jak takie tumany jak ty bez umiejętności czytania mają prawa wyborcze.

  • DYSKRYMINACJA JEDYNAKÓW !!!(2016-02-15 17:14) Odpowiedz 72

    Wśród zasad konstytucyjnych można wskazać zasadę RÓWNOŚCI i zasadę SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ Zasada równości ZAKAZUJE DYSKRYMINOWANIA kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny. Natomiast zasada sprawiedliwości społecznej ZAKAZUJE FAWORYZOWANIA kogokolwiek bez uzasadnionej przyczyny. W tym kontekście zabronione jest uzależnienie od czegokolwiek prawa do dodatku w kwocie 500 zł na pierwsze dziecko, jeżeli te same zasady nie obowiązują w przypadku kolejnych dzieci. Tym samym zabronione jest także przyznanie tego dodatku na drugie i kolejne dziecko, jeżeli według tych samych zasad nie przysługuje dodatek na pierwsze dziecko. Dodatek w kwocie 500 zł powinien więc przysługiwać każdemu dziecku, albo tylko tym dzieciom, których rodzice uzyskują dochody poniżej określonego poziomu. Zasada 500+ jest więc niekonstytucyjna

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • emka(2015-12-25 16:08) Odpowiedz 50

    ja rozumiem wszystkie żale które tu wypisujecie, bo ja tez pewne mam. ale jakbyście tak jak ja wynieśli się z dużego miasta na prowincje i nagle z różnych powodów nie moglibyście znaleźć żadnej, ale to naprawdę żadnej pracy i nie mieli na kogo liczyć, bo na opiekunkę brak kasy(i trochę strach) a rodzina daleko no i tez nie pomoże, to byście może znaleźli w sobie trochę wyobraźni żeby popatrzeć na to wszystko z innej perspektywy. jestem mamą 2ki dzieci (maluchy). pracy nie mam bo w okolicy w ogóle ciężko z pracą. dodatków nie dostaję bo nie mam tu meldunku a tam gdzie mam to jest tak daleko, że nie dam rady z maluchami jeździć, żeby w razie wezwania do urzędu móc się zgłosić od tak. nie mam nawet 1zł od skarbu państwa i jeśli przynajmniej te 500zł jakimś cudem bym dostała, to będę szcześliwa, chociaż powiem bardzo brutalnie i szczerze, że te dodatki to głupi pomysł, chociaż ideę rozumiem, jednak jako mama wolałabym zdecydowanie po prostu móc mieć jakąś pracę i sobie te 500zł zarobić i nie mieć doła i czuć się zerem bo mąż musi zarabiać na mnie a ja przecież mam ręce i nogi...no i co?nie lepiej by było po prostu wymyśleć jakieś zajęcie( nie poniżające ) dla mam? żłobek i przedszkole złotówki wcale nie kosztują, wakacji i nawet nowych butów często nie mogę sobie kupić. od 4 lat kupuję w lumpach i jak widzę sklepy jak h&m którego bardzo lubię to chce mi się ryczeć że za drogo. wy też tak macie? nie? no...to cicho tam i cieszcie się z tego co macie. ja nie mam nic. nie mogę adoptować siostrzenicy bo nie mam własnego mieszkania. gdyby mężowi się coś stało to od razu lądujemy na ulicy, bo od 13lat wynajmujemy mieszkanie. święta są...gdyby nie kuzyni moi to świąt by nie było. taka prawda. w ciągu 4 lat zęby mi poszły-na dentystę brak a szczerbata nie pójdę do pracy. z resztą nawet gdyby to w okolicy najbliższych 30km nikt nie szuka nikogo na pół etatu a ja przy maluchach na więcej nie mogę. Nawet do UP nie mogę pójść, bo nie zameldowana tu nie mogę skorzystać z niczego. MOPS?...próbowaliście przejść biurokrację? fantazja!haha! pozdrawiam wszystkich co tak jak ja kwalifikują się do choroby typu depresja i marzą o pracy za granicą ale nie mogą...no bo kto zostanie z dziećmi? no nikt..i tak z dobrze zarabiającej młodej karierowiczki wylądowałam na zadupiu i nie mam nic. wesołych świąt

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • fzgut(2016-02-08 16:41) Odpowiedz 41

    To jest jakis kabaret bogaci dostana , obcokrajowcy i wszyscy inni ale moje dziecko juz nie bo ku...limit!!!! To po co pracowac!??? Pojde na zasilek niech mi panstwo daje!!!oszusci!!!! Na kazde dziecko!!!! Przypominam kampanie!!!!!

  • Dzieci nie dla pieniędzy(2016-03-01 09:04) Odpowiedz 42

    Ja na pierwsze dziecko też nie dostane i jakoś nie marudzę. Nie mam dzieci dla pieniędzy i i tak bym tą dwójkę miała. Jakoś radziliśmy sobie wcześniej mimo, że wcale tak łatwo nie było. Cieszę się, że w ogóle cokolwiek dostanę, bo wcześniej nie było takiej perspektywy. Zamiast marudzić to doceńcie, że cokolwiek dali, a jak nie pasuje to zagłosujcie na PO to Wam zabiorą kasę na drugie dziecko i każą pracować do 80 roku życia dla odrobienia strat. Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • gsags(2015-11-23 12:39) Odpowiedz 31

    asdgasg

  • Artek(2016-03-15 12:18) Odpowiedz 30

    Witam pracuje w Holandii jestem tam zameldowany na stałe od 2012 roku posiadam tam mieszkanie które dostałem od miasta. Moja partnerka z 2 dzieci mieszka w Polsce pobiera dodatek i zasiłek rodzinny w Holandii. Dodatku na 2 dzieci ma 63 euro na miesiąc . To wychodzi na to że lepiej zrezygnować i brać w PL, bo jest 500 zł. Dodam tylko że nie mamy ślubu . A ja odwiedzam dzieci 3/4 tygodnie w roku. Równie dobrze może być jako samotna matka?

  • mortfin kujhil(2016-01-17 18:13) Odpowiedz 24

    ja jestem bardzo zadowolona z tuh piętsu set złotyh

  • bbbb(2015-12-28 11:39) Odpowiedz 21

    Dziecko które w lutym 2016 kończy 17 lat tez nie dostanie.Skoro wyrównania będą od stycznia to coś jest nie tak .Dlaczego mają stracić rok dodatku.Gdyby wnioski przyjmowali w styczniu to by dostalo bo wtedy nie mialo 17 lat to czysta kpina.Skoro należy sie do 18 lat

  • mieszkamwpolsce(2016-01-09 08:12) Odpowiedz 21

    Gdybyśmy z mężem czekali na to co da nam tzw.państwo ,to nie miałabym mojej wspaniałej rodziny-ośmioro dzieci.Ominęły mnie roczne macierzyńskie, teraz przez krótki czas może skorzystam na ostatnie niepełnoletnie dzieci z pomocy 500+,już od paru lat nie korzystamy z zasiłków rodzinnych.A życie toczy się dalej...Mam nadzieję,że przynajmniej przez pewien czas rodziny będą miały na co dzień trochę lżej.A przede wszystkim należy tworzyć miejsca pracy dla młodych ludzi i wreszcie docenić normalne rodziny, które chcą mieć więcej dzieci.Chcę dodać,że mam wyższe wykształcenie , a mój mąż ma doktorat .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Marcccci(2016-03-01 06:40) Odpowiedz 20

    Jedno jest pewne ,zobaczymy jak to wszystko bedzie sie odbywalo w praktyce...

  • lila(2016-01-29 20:13) Odpowiedz 10

    sama ustawa to patologia!!!!!!!!!!!!!

  • mama(2016-03-08 23:37) Odpowiedz 10

    To jest program zachecajacy do powiekszania rodziny nie zasiłek. Ja mam 2 dzieci na pierwsze nie dostane ale na drugie tak jakbym miala 3 dzieci to dostane na cala trójke. Gdybym miala pewnosc ze sie nic z tym programem nie zmieni zachecilo by mnie to do powiekszenia rodziny mam dom , mąż stała prace a ja dobry fach w reku napewno z dodatkiem bylo by nam łatwiej :)