statystyki

"Przyjmę chętnie z orzeczeniem": Pracownik za ułamek pensji

autor: Hubert Rabiega27.09.2015, 18:00; Aktualizacja: 27.09.2015, 18:23
niepełnosprawni, praca

Za pracownika z umiarkowanym stopniem z powodu słabego wzroku pracodawca otrzymuje miesięcznie 1725 zł, czyli, przy minimalnej pensji, taki pracownik kosztuje firmę niecałe 400 zł/mies. źródło: ShutterStock

Pracownik na cały etat za 400 złotych brutto miesięcznie, już z ZUS-em i podatkiem? To możliwe, jeśli kandydat do pracy ma orzeczenie o niepełnosprawności. Na rynku trwa bój o chętnych do pracy z orzeczeniami

Reklama


Reklama


Koszty pracy w Polsce do niskich nie należą. ZUS i fiskus stanowią nawet połowę kosztów, które pracodawca ponosi z tytułu wynagrodzenia dla pracownika. Obciążeniem dla firm są także tzw. kary na PFRON, czyli comiesięczne opłaty z tytułu nieosiągania minimum 6-proc. wskaźnika zatrudnienia w firmie pracowników z orzeczeniami. Aby zmniejszyć te koszty, pojawiły się na rynku firmy wyspecjalizowane w optymalizowaniu kosztów za pomocą funduszy PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

To one są w znacznej mierze autorami często spotykanych ogłoszeń o pracy, gdzie w tytule widnieje kluczowe "przyjmę chętnie z orzeczeniem". Ponadto rośnie też grupa firm, która na własną rękę pozyskuje comiesięcznie dziesiątki tysięcy złotych z tytułu dofinansowania do pensji pracowników z orzeczeniami. Jak to działa?

Jak obniżyć koszty pracy

PFRON dopłaca miesięcznie do każdego pracownika z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności, który jest zatrudniony na umowę o pracę i otrzymał pensję na konto. Aby otrzymać dofinansowanie firma musi zarejestrować się w systemie dofinansowań (SODiR) i przesyłać co miesiąc wnioski. Każdy wniosek Fundusz weryfikuje, po czym przelewa pieniądze na konto firmy.

Ile płaci PFRON? Kwota dofinansowania do pensji pracownika zależy od jego stopnia niepełnosprawności wpisanego do orzeczenia. Od 1 kwietnia 2014 dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego wynosi:

 • 1800 zł – pracownicy ze znacznym stopniem niepełnosprawności,    
 • 1125 zł – pracownicy z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,    
 • 450 zł – pracownicy z lekkim stopniem niepełnosprawności. 

Każda z powyższych kwot jest zwiększana o 600 zł jeśli pracownik ma orzeczoną na dokumencie: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję lub jest niewidoma w stopniu znacznym i umiarkowanym. Oczywiście pracownik niewidomy w stopniu umiarkowanym nie jest niewidomy faktycznie - ma po prostu słabszy wzrok. W ogóle widniejący na orzeczeniach opis stanu zdrowia ma się nierzadko nijak do faktycznego stanu i możliwości zawodowych konkretnych osób.

Z punktu widzenia pracownika, którego pensję dotuje co miesiąc PFRON sytuacja wygląda następująco: otrzymuje umowę o pracę, zazwyczaj pracuje 7 godzin dziennie, ma dodatkowe dni urlopowe, pensja wpływa na czas na konto bankowe. Różni jego sytuację od przeciętnego etatowca to, że często bywa pracownikiem tymczasowym zatrudnionym przez agencję dla innej firmy, w której faktycznie pracuje (np. w leasingu pracowniczym).

Czy to się opłaca?

Jak to wygląda w liczbach? Zakładając pensję minimalną (1750 zł brutto/mies.) pracodawca miesięcznie ponosi łączny koszt zatrudnienia pracownika w wysokości ponad 2100 zł. Jednak pobierając dofinansowanie z PFRON-u faktycznie płaci za pracownika odpowiednio: ok. 1660 zł/mies. (pracownik ze stopniem lekkim), ok. 990 zł (stopień umiarkowany) lub nawet tylko 530 zł/mies. za pracownika ze stopniem znacznym. W praktyce najbardziej opłacalnymi w optymalizacji kosztów pracy są pracownicy z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy "dają" firmie największe dofinansowanie. Tym bardziej, że np. za pracownika z umiarkowanym stopniem z powodu słabego wzroku pracodawca otrzymuje miesięcznie 1725 zł, czyli, przy założeniu minimalnej pensji, taki pracownik kosztuje firmę niecałe 400 zł/mies.

Jeśli przedsiębiorstwo chce skorzystać z takiej redukcji kosztów za pomocą wyspecjalizowanej firmy, wtedy powyższe wyliczenia są nieco mniej lukratywne, bo trzeba doliczyć cenę usługi pośrednictwa tychże firm. Obsługa dofinansowań z PFRON to domena przede wszystkim księgowych lub osobnych specjalistów w tym zakresie, więc dla firmy, która chcę zacząć otrzymywać tego typu wsparcie są właściwie trzy drogi: doszkolić własną księgowość, zatrudnić specjalistę tylko do obsługi SODiR-u lub zapłacić firmie w tym biegłej. 

Niepełnosprawni - rzesza zdolna do pracy

Znakomitej części pracodawców słowo "niepełnosprawny" kojarzy się z człowiekiem na wózku. Tymczasem z niepełnosprawnymi jest jak z szarym pudełkiem, z wierzchu jednolitym, w którym są kolorowe klocki, czyli różne dysfunkcje sprawności i deficyty zdrowia: od niedowładu kończyn, przez słabość widzenia, słyszenia, cukrzycę, depresję czy inne trwałe dolegliwości zupełnie niewidoczne na zewnątrz i o różnym wpływie na zdolności zawodowe. Wózek to tylko klisza, chętnie powielana przez media, a tymczasem "niepełnosprawni" to zbiór wielu biegunowo różnych od siebie osób, których cechą wspólną jest tylko - mniejszy lub większy - ubytek zdrowia.

Wykształcenie osób z orzeczeniami jeszcze 15-10 lat temu rzeczywiście było niższe niż w grupie pozostałych pracowników. Jednak wraz z boomem edukacyjnym na rynek pracy wchodzą już od wielu lat kolejne roczniki młodych z orzeczeniami, którzy swoim pracodawcom mogą zaoferować wyższe wykształcenie. Zazwyczaj kończą oni studia humanistyczne, choć nie tylko (są wśród nich osoby także z dyplomami inżynierskimi).

Wielu pracodawcom i wielu niepełnosprawnym (i ich rodzinom) wydaje się, że nie mogą pracować zawodowo. Tymczasem znacząca większość osób określanych jako "niepełnosprawne" są zdolne do pracy zarobkowej. Wymaga to tylko czasem adaptacji (sprzętu, miejsca pracy), a zawsze przekonania, że można.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • opiekunka.niepelnosprawnego.(2015-09-27 20:41) Odpowiedz 12

  niepelnosprawny badany przez zus, nie otrzyma zgody na prace.chory nie pracuje pobiera godna rente w polsce 862pln.

 • EU(2015-09-27 19:01) Odpowiedz 00

  ZPCH to fikcja na kółkach (dla niepełnosprawnych?) , tzn. minimalizacja kosztów dla prywatnych przedsiębiorców ,na które składa się każdy ze "zdrowych podatników" na ich przykrywkę-PFRON.
  Najczęściej pracodawcy prowadzą nabór pracowników nakłaniając do uzyskania przez nich (wszelkimi sposobami) orzeczenia o niepełnosprawności . Nie znam zdrowych ludzi , u każdego można stwierdzić ,że odbiega od normy zdrowotnej

 • niepełnosprawna(2015-09-27 19:07) Odpowiedz 00

  Tylko trzeba dodać że pracodawca chętniej zatrudnia pracownika niepełnosprawnego z tzw. grupą specjalną tj. 02P czy 02N . A mi zabrali 02 P a miałam lekki stopień niepełnosprawności 05 R i 02P a podnieśli mi do umiarkowanego ale zabrali 02P i teraz mam problem

 • heh(2015-09-27 21:41) Odpowiedz 00

  "Oczywiście pracownik niewidomy w stopniu umiarkowanym nie jest niewidomy faktycznie - ma po prostu słabszy wzrok"

  To znaczy ze jak mam potezna wade wzroku rzedu -16 dioptrii to naleze do takich osob? Mimo,ze widze w okularach i mam prawko?

 • ana(2015-09-28 17:49) Odpowiedz 00

  "jak jestes niepelnosprawny pobierasz rente,nie pracujesz tylko renta jak w niemczech. a nie kobinowanie po polsku..."

  Jakby renty były wysokie lub takie jak w Niemczech to i niepełnosprawni by nie musieli pracować... Renta socjalna to 739,58 zł z : http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52 i przeżyj za to cały m-c...

 • niepelnosprawny.(2015-09-28 07:54) Odpowiedz 01

  jak jestes niepelnosprawny pobierasz rente,nie pracujesz tylko renta jak w niemczech. a nie kobinowanie po polsku...

 • niedowidzący ii gr(2016-06-21 15:11) Odpowiedz 00

  "Oczywiście pracownik niewidomy w stopniu umiarkowanym nie jest niewidomy faktycznie - ma po prostu słabszy wzrok" słabszy czyli tak koło 1/10 osoby zdrowej (w uproszczeniu), czyli komputer 10 cm max, poznawanie na ulicy 2 metry i to w najlepszym przypadku.

 • niepełnosprawna(2015-09-28 17:16) Odpowiedz 01

  przepisy w naszym Państwie są chore. Człowiek pobiera rentę bo rzekomo jest chory i pracuje jak zdrowy. Albo jedno albo drugie. Gdyby nie można było pracować na rencie , połowa społeczeństwa doznałaby cudownego uzdrowienia i nie potrzebny do tego byłby ZUS. Tak samo osoba niepełnosprawna. Definicja powinna być rozszerzona o: " osoba , która ma ustalony stopień , ponieważ posiada szereg znajomości w kręgach lekarzy i wśród lekarza orzecznika , która po uzyskaniu odpowiedniego dokumentu zatrudniona zostaje w zakładzie , gdzie pracuje bez narzekania w godzinach nadliczbowych , z własnej i nieprzymuszonej woli " Gdyby tak naprawdę specjalne instytucje zaczęły weryfikować wydawane orzeczenia okazałoby się , że 90% wydanych orzeczeń jest wydana bezpodstawnie

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • EMERVT Z WROCŁAWIA(2016-09-02 23:38) Odpowiedz 00

  PRACODAWCV TVLKO WIDZĄ KASE A NIE CHOREGO EMERVTA LEKCEWAŻĄ LUDZI TVLKO KASA NA EMERVTA Z GRUPĄ NIE ŚMIERDZI POMVŚL POLSKI PRACODAWCO TV TEŻ BĘDZIESZ KIEDVŚ STARV I CHORV NIC NIE JEST WIECZNE ANI MŁODOŚĆ ANI ZDROWIE SZANUJ TVCH STARVCH LUDZI

 • WŚCIEKŁA EMERVTKA(2016-09-02 23:48) Odpowiedz 00

  TO FAKT MOI DRODZV ALE CO TO DA ŻE MV SOBIE TUTAJ POPISZEMV A CO TO ZA EMERVTURA PO 40 LATACH PRACV 1360 ZŁŚMIECHU WARTE NIE WIEM CO MAM WVBRAĆ JEDZENIE OPŁATV CZV LEKARSTWA WIĘC MAJĄC GR INWALIDZKĄ PEFRON ZAMIAST PŁACIĆ POLSKIM CWANIAKOM CO ROBIĄ ŁASKĘ ŻE ŻUCI CI OCHŁAP FAKTVCZNIE LEPIEJ JAK BV TEN CHORV CZŁOWIEK DOSTAŁ TE PARE ZŁ WIĘCEJ I NIE MUSIAŁ BV PRACOWAĆ DO SAMEJ ŚMIERCI

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane