statystyki

Duże Rodziny: Państwo powinno dawać 500 złotych na każde małe dziecko

15.06.2015, 22:00
rodzina wielodzietna

Obecnie rodzice mają prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego, a od 3 roku życia dziecka - do publicznego przedszkola. źródło: ShutterStock

Związek Dużych Rodzin 3 Plus zachęca prezydenta i rząd, aby wprowadzili w Polsce Bon Wychowawczy. Bonem miałyby być objęte wszystkie rodziny, które mają dzieci w wieku od roku do trzech lat. Każda rodzina powinna dostać 500 złotych na dziecko.

Reklama


Reklama


Obecnie rodzice mają prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego, a od 3 roku życia dziecka - do publicznego przedszkola. Powstaje, zatem kwestia finansowania opieki w okresie 2 lat przed osiągnięciem przez dziecko wieku przedszkolnego.

Teraz dom, w których jeden z rodziców decyduje się na zrezygnowanie z pracy zarobkowej i opiekę nad małym dzieckiem jest przez państwo dyskryminowany- mówi IAR profesor Łukasz Hardt ekonomista z Zespołu Ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+. Podkreśla, że koszty wychowania są przez władze traktowane, jako wydatki prywatne rodziców, tymczasem później korzysta z tego wychowania całe społeczeństwo.

500 złotych należy się rodzicom i powinni swobodnie tego korzystać- uważa profesor Łukasz Hardt. To oni decydowaliby, czy te pieniądze przeznaczą na żłobek, nianie czy na wsparcie własnej rodziny- bo często mama lub tata zostają dziś z małym dzieckiem w domu.

500 złotych otrzymywałaby każda rodzina niezależnie od jej dochodu. Polityka prorodzinna to, co innego niż polityka socjalna- argumentuje Związek. Sprzeciwia się wprowadzeniu kryterium dochodowego. Chodzi o to, żeby wreszcie państwo doceniało rodziców za trud wychowania dzieci- podkreśla profesor.

Według wyliczeń Związku Dużych Rodzin, na opłacenie Bonu Wychowawczego potrzebne jest 2,5 miliarda złotych rocznie. Tymczasem dziś rodziny w Polsce wydają średnio tysiąc złotych miesięcznie na żłobki. Bony wychowawcze wprowadziły już dwa samorządy Nysa i Szczecin. Propozycja bonów będzie jednym z głównych tematów Trzeciego Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Łowiczu. Spotkanie odbędzie się w dniach od 19 do 21 czerwca.

Organizatorzy Związek Dużych Rodzin Trzy Plus spodziewa się 1, 5 uczestników. To rodziny z trójką dzieci i więcej, politycy i samorządowcy. Spotkanie służy integracji środowiska wielodzietnych i lobbowaniu na ich rzecz u władz. Bon Wychowawczy to druga po Karcie Dużych Rodzin taka inicjatywa.

Patronem Zjazdu są prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka. Zaproszenie do udziału dostał także prezydent elekt Andrzej Duda. W zjeździe ma uczestniczyć minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz lub jego reprezentant z tego resortu.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

 • zio(2015-06-15 23:35) Odpowiedz 00

  a mnie do samochodu Panstwo powinno doplacac 1000!
  co tydzien!

 • Emeryt(2015-06-22 09:39) Odpowiedz 00

  Szlag mnie trafia, jak niektórzy domagają się tak dużej pomocy od państwa. Założył(a)eś rodzinę, zdecydowałeś się świadomie na dzieci, czy jesteś pozbawiony rozumowania? Jeśli jesteś bezmózgowcem to państwo powinno obowiązkowo wysterylizować takiego delikwenta. Ale jak się proponuje takiemu dzieciorobowi pracę dodatkową za 4 zł się śmieje. Pójdzie do MOPSu i dostanie tyle samo bez żadnego nakładu pracy. I właśnie powinny ulec zmianie formy pomocy dla rodzin wielodzietnych. Nie dawać bezmyślnie kasy, ale wspierać rodziny. Jeśli ojciec czy matka nie przejawiają żadnych inwencji w utrzymaniu rodziny, stworzyć możliwość zaspokojenia np. potrzeby jedzenia przez zaprowiantowanie w jakimś barze. Byłem świadkiem przed świętami Bożego Narodzenia wydawania darów w Banku Żywności. MOPS dał talony. Ale osoby uprawnione podjeżdżały takim brykami, że aż dech zapierało. I nie dziwię się tym komentarzom piętnującym pomoc finansową dla dzieciorobów.

 • nie tędy droga cwaniaczki(2015-06-16 05:15) Odpowiedz 01

  A dlaczego mnie maja zabierać, żeby wam płacić? Dlaczego państwo ma traktować nas jak niewolników, robiących na fanaberie państwa. Za 20 lat to głupie państwo wyrzuci tych młodych za granicę i okaże się, że przez ten czas harowałem za półdarmo, po to żeby Angolom albo Niemcom zapewnić tanią siłę roboczą.
  Trzy miliony ludzi w wieku produkcyjnym zostało wyrzuconych z tego pokomuszego pełolandu przy pomocy towarzyszy ekonomistów.
  W tym kraju człowiek powinien zarabiać godnie, a potem robić sobie tyle dzieci na ile go stać, a nie ciągle sięgać do cudzych kieszeni.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane