statystyki

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2015 roku. Zobacz, ile wyniosą

autor: Agnieszka Brzostek30.11.2014, 13:30; Aktualizacja: 11.02.2015, 14:42
Rozpoczynający działalność gospodarczą początkowo mają prawo do preferencyjnych składek ZUS.

Rozpoczynający działalność gospodarczą początkowo mają prawo do preferencyjnych składek ZUS.źródło: ShutterStock

Najniższa płaca wzrośnie w 2015 roku, wyższe będzie też przeciętne wynagrodzenie pracowników w Polsce. A to oznacza, że w 2015 roku przedsiębiorcy będą musieli przeznaczyć więcej na składki na ubezpieczenie społeczne niż w tym roku.

reklama


reklama


Składki do ZUS dla przedsiębiorców zależą od pensji minimalnej lub przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w danym roku kalendarzowym.

Ile za podniesienie płacy minimalnej zapłacą przedsiębiorcy?>>

Preferencyjne składki dla rozpoczynających działalność

Rozpoczynający działalność gospodarczą początkowo mają prawo do preferencyjnych składek ZUS. To oznacza, że przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia działalności podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi dla nich zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie za pracę (Rozporządzenie Rady Ministrów dnia 15 września 2014 r., Dz. U. 2014 poz. 1220) zostanie podwyższone z 1680,00 zł w 2014 roku do kwoty 1750 zł w 2015 roku. Tak więc w przyszłym roku nowe firmy zapłacą składki ZUS od podstawy równiej 525 zł (w 2014 roku - 504,00 zł) i wyniosą one za styczeń-grudzień 2015 r.:

  • składka emerytalna - 102,48 zł (98,38 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 4,10 zł),
  • składka rentowa - 42 zł (40,32 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 1,68 zł),
  • składka chorobowa - 12,86 zł (12,35 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 0,51 zł),
  • składka wypadkowa - 10,13 zł (9,73 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 0,40 zł).

W sumie składki na ubezpieczenia społeczne w 2015 roku wyniosą więc 167,47 zł (160,78 zł w 2014 roku), młodzi przedsiębiorcy zapłacą więc 6,69 zł brutto więcej niż w roku bieżącym.

Składki dla reszty przedsiębiorców

Od przyszłego roku wyższe będzie także przeciętne wynagrodzenie, które stanowi podstawę wyliczenia składek dla przedsiębiorców opłacających je na zasadach ogólnych.

Zgodnie  obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2015 roku wyniesie 3959 zł (3746 zł w 2014 r.). Przy wyznaczaniu wysokości składek ZUS przedsiębiorcy bierze się pod uwagę 60 proc. tej kwoty, czyli 2375,40 zł (2247,60 zł w 2014 roku).

Składka wypadkowa na celowniku. Firmy nie chcą płacić za wypadek przy pracy>>

Składki do ZUS dla przedsiębiorców za styczeń-grudzień 2015 r. wyniesie więc:

  • składka emerytalna - 463,68 zł (438,73 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 24,95 zł),
  • składka rentowa - 190,03 zł (179,81 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 10,22 zł),
  • składka chorobowa - 58,20 zł (55,07 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 3,13 zł),
  • składka wypadkowa - 45,85 zł (43,38 zł w 2014 roku, czyli wzrost o 2,47 zł),

W sumie składki na ubezpieczenia społeczne w 2015 roku wyniosą więc 757,76 zł (716,99 zł w 2014 roku), przedsiębiorcy zapłacą więc o 40,77 zł więcej niż w roku bieżącym.

Razem ze składką na Fundusz Pracy, która wynosi 58,20 zł (55,07 w 2014 roku, czyli wzrost o 3,13 zł), daje to 815, 96 zł (772,06 zł w 2014 roku), czyli więcej o 43,90 zł.

A do tej sumy trzeba jeszcze doliczyć składkę zdrowotną.

Składka zdrowotna w 2015 roku

W styczniu 2015 roku poznaliśmy też wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z komunikatem GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r. wyniosło 4139,42 zł (wraz z wypłatami z zysku).

Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi 75 proc. tej kwoty, czyli 3104,57 zł, sama składka wzrośnie więc do poziomu 279,41 zł miesięcznie. Podwyżka wyniosła 9,01 zł (w 2014 roku wynosiła 270,40 zł).

Oznacza to, że w 2015 roku przedsiębiorcy na tzw. pełnym ZUS-ie będą płacić 1095,37 zł miesięcznie z tytułu składek ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. To o 52,91 zł więcej niż w ubiegłym roku, kiedy płacili w sumie 1042,46 zł miesięcznie.

Kiedy nie trzeba płacić składki zdrowotnej>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • mer(2014-12-23 00:58) Odpowiedz 00

    I kto gorszy solidaruchy czy komu ch y co

  • firma(2015-01-04 17:19) Odpowiedz 00

    no to mamy styczeń i co kwoty skłądki zdrowotnej niewidać gdzie ona jest???

  • Bart(2015-01-12 19:02) Odpowiedz 00

    Ludzie... to nie zus nas okrada, zus to tylko instytucja która jest do tego upoważniona i stosuje się do przepisów a te wymyślają ustawodawcy, czyli rząd, tak więc to rząd niestety nas okrada... :( smutne bo sam jestem przedsiębiorcą i czym dalej w las tym coraz mniej perspektyw na rozwój... Obym nie miał racji.

  • gość(2015-01-08 19:53) Odpowiedz 00

    W tym Państwie nie da się uczciwie pracować Próbowałam przez dwa lata. Mam dość własnego biznesu. Od dwóch lat nie widziałam pensji, bo musiałam pracować żeby zapłacić pracownikom, i wszystkim pośrednikom czerpiącym korzyści z mojej pracy. Mam to d. ! Koniec! I jak słyszę, że w budżetówce należą się trzynastki, to nóż mi się w kieszeni otwiera... Porąbany system.

  • max(2015-01-10 21:01) Odpowiedz 00

    ZUS do likwidacji

  • zbyszek(2015-01-09 11:49) Odpowiedz 00

    polske trzeba rozdac na nowo .czy znajdzie sie taka sila polityczna ktora tego dokona? nie!dlaczego trzeba polske rozdac na nowo?bo wszelkie zmiany ktore wprowadzaja kolejne rzady do niczego nie doprowadza i maja na celu wylacznie odsuniecie w czsie wprowadzenia jakichkolwiek zmian po to aby aktualnie rzadzaca ekipa mogla sie dorobic. dotyczy to bez wyjatku wszystkich opcji politycznych.wszyscy politycy obiecuja niemozliwe aby dostac sie do wladzy. a jak juz sie dostana do koryta to wchodza buty poprzednikow i dalej pozoruja reformy itd

  • jbt(2015-01-08 12:12) Odpowiedz 00

    do poz -47- A co zrobisz, jak dalej ten obóz będzie rządził.

  • marga(2015-01-08 11:06) Odpowiedz 00

    Ja jeszcze tylko 5 lat do emerytury. I chociaż to mnie pociesza...
    Stary OBÓZ nadal rządzi.

  • joł(2014-12-30 22:11) Odpowiedz 00

    tylko ****** się na drzewo.

  • jbt(2015-01-19 11:41) Odpowiedz 00

    Bożena jak odkładasz do ZUS-u składki to masz na emeryturę.

  • Zyta(2014-12-29 17:16) Odpowiedz 00

    Pracodawcy zyskiem to nie chcą się dzielić z państwem, pracownikami, ale jak tylko wpadają w kłopoty, to lecą po pomoc do państwa.

  • Jarosław(2014-12-29 17:14) Odpowiedz 00

    Pracodawcy to by chcieli obniżenia obciążeń wobec państwa, obniżenia pensji itp., żeby mogli jeszcze więcej zarobić.Zamiast narzekać to niech pracodawcy wezmą się do roboty.

  • piecia(2014-12-23 00:07) Odpowiedz 00

    Powrocie lem tu kiedyś 18 lat temu i się przyglądamy jeszcze ale ale już dość tym razem plant ów sejmowych i mafii co za nimi stoi utrzymywać już nie będę umykamm z powrotem już na zawsze pa ,niech się ten kraj wszędzie pomocny *********** , ta bajka z tym zusem trwa od 30 lat dzięki wam ,szkoda tylko żołnierzy wykletch co ginęli za to szambo pa

  • Tomasz(2015-01-01 12:00) Odpowiedz 00

    a kto głosuje na złodziejskie partie? Urzedasy pójdą głosować, bo mają w tym interes (ciepłe posadki za Wasze pieniądze), a Wy? Siedzicie i narzekacie zamiast zagłosować na Nową Prawię i zaorać ten złodziejski folwark! Znowu widzę, że nie kojarzycie prostych faktów kto pociąga za złodziejskie sznurki

  • quano(2014-12-29 09:08) Odpowiedz 00

    No gdzieś w prawnej czytałem wypowiedź niejakiego gwiazdowskiego, który twierdził iż ZUS się zmienia na lepsze. I to jest ta lepsza strona tej złodziejskiej instytucji, uwielbianej przez naszych rządzących. Bo kto jak nie ZUS-ik trzyma ich na powierzchni. A wracając do pana gwiazdowskiego, to mama zawsze mówiła żeby uważać na niskich facetów z wadą wymowy. I coś w tym jest.

  • Młody Laik(2014-12-23 14:12) Odpowiedz 00

    A kiedy się te składki zmniejszą? Ponoć przeciętne wynagrodzenie z roku na rok wzrasta ale nikt tak naprawdę nie zarabia więcej, a zarówno płace jak i zarobki przedsiębiorców są z roku na rok tak samo marne.
    Przedsiębiorcy są zmuszeni zwalniać pracowników, ale może to Ci "na górze" (że tak ironicznie zabrzmię, bo to raczej dno niż góra) zacisną pasa i zwolnią kilku swoich urzędasów na państwowych posadach zamiast niewygodą tą obardzać przedsiębiorców?

  • dzialalnosc(2014-12-24 09:05) Odpowiedz 00

    Glosujcie dalej na ta bande a tam tylko stanowiska nastepne dla swoich a ja mam zap... i nic potem niebede mial tylko problemy zdrowotne sladka zdrowotna to smiech jak nie zaplacisz to nikt nawet nie zbada porzadnie

  • Bożena eR-ska(2015-01-19 10:22) Odpowiedz 00

    Jak ja żałuję, że nie wyjechałam kilka, kilkanaście lat temu z Polski. Już nie mam siły, oddaję w podatkach, ZUS-ach wielokrotnie więcej niż zarabiam, nie mam szans odłożyć na emeryturę bo z czego. Najgorsze jest to , że nic się nie zmieni nie ma ani jednej partii, która postuluje zmiany wysokości składek, nikt nie widzi, że to zarzynanie małych przedsiębiorców

  • ptasznik(2015-01-19 11:55) Odpowiedz 00

    Udostępniam "A mnie jako podatniczkę boli dopłacanie do rolników, do ich opieki zdrowotnej, do górników, do mundurowych, sędziów , Ukrainy, i kolacyjek w Sowie!
    Dlatego żądam takich praw, jakie ma rolnik: brak podatku dochodowego, składki zdrowotnej i emerytury przeliczonej wg norm w KRUS, czyli - płaciłam ponad 10x więcej, niż rolnik, to mam mieć 10 x wyższą emeryturę!!!
    DOSYĆ DYSKRYMINACJI W TYM REŻIMIE" - dokładnie tak
    Piszmy masowo listy do Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich

  • Timur70(2014-12-10 10:11) Odpowiedz 00

    Ale jak Korwin mówi, żeby ograniczyć Państwo do Policji i armii, a tą całą bandę administracyjnych naciągaczy zagonić do pracy, to odsądzają go od czci i wiary...