statystyki

5 rodzajów pomocy, na jaką może liczyć samotna matka w Polsce

autor: Agnieszka Brzostek05.11.2014, 07:00; Aktualizacja: 12.11.2014, 08:17
Dziecko, pieniądze

Samotna matka może preferencyjnie rozliczyć się z dzieckiem.źródło: ShutterStock

Wyłącznie kobiety, których przeciętny miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 574 złotych netto, mogą liczyć na zasiłek rodzinny. Jeżeli go nie otrzymają, pozostaje im jeszcze wspólne rozliczenie się z dzieckiem i tzw. refundacja kosztów opieki.

Reklama


Reklama


Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, za matkę samotnie wychowującą dziecko uznaje się nie tylko pannę i wdowę, ale także osobę rozwiedzioną oraz pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu.

1. Zasiłek rodzinny

Przede wszystkim samotna matka może starać się o kilka świadczeń pieniężnych, w tym o zasiłek rodzinny.

Nie przysługuje on jednak, jeśli na rzecz dziecka nie zostały zasądzone alimenty od ojca, chyba że sąd oddalił powództwo lub zobowiązał drugiego rodzica do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka, albo ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany.

Ponadto samotna matka musi spełnić kryterium dochodowe - zasiłek przysługuje więc, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 574 zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, dochód na członka rodziny nie może natomiast przekroczyć kwoty 664 zł.

W 2014 roku wysokość zasiłku rodzinnego wynosiła miesięcznie:

  • 77 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
  • 106 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;
  • 115 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Osoba mająca już prawo do zasiłku rodzinnego może ubiegać się o siedem różnego rodzaju dodatków, w tym o dodatek z tytułu urodzenia dziecka (jednorazowo 1000 złotych) czy dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (przyznawany na 24, 36 lub 72 miesięcy kalendarzowych, a wypłacany po 400 zł miesięcznie).

3. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Samotne matki, którym przyznano zasiłek rodzinny, mogą również otrzymać specjalny dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Przysługuje on w wysokości 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci.

W przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci.

Świadczenia rodzinne przyznawane są na okres roku, a wypłacają je gminy, które często pomagają ubogim mieszkańcom także w inny sposób, udzielając im między innymi nisko oprocentowanych pożyczek czy przyznając mieszkania komunalne czy socjalne.

3. Pieniądze z funduszu alimentacyjnego

Jeżeli ojciec dziecka uchyla się od płacenia alimentów, a egzekucja zasądzonych alimentów jest bezskuteczna, samotna matka może starać się świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Bezskuteczność egzekucji ma przy tym miejsce, gdy komornik nie może wyegzekwować alimentów od co najmniej dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie świadczeń z funduszu.

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje dziecku do ukończenia przez nie 18. roku życia lub do ukończenia przez nie 25. roku życia, gdy kontynuuje naukę (dzieciom o znacznym stopniu niepełnosprawności alimenty przysługują bezterminowo).

Wysokość świadczeń przysługuje w takiej kwocie,w jakiej zasądzone zostały alimenty od ojca dziecka - nie mogą być jednak wyższe niż 500 złotych na dziecko.

O pieniądze mogą ubiegać się tylko osoby, których dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 zł. Bierze się przy tym pod uwagę zarobki wszystkich osób prowadzących wspólne gospodarstwo - także dochody nowych partnerów matki.

4. Refundacja kosztów opieki

Bezrobotna matka samotnie wychowująca dziecko do 7 lat, może także w momencie podjęcia pracy może liczyć na tzw. refundację kosztów opieki nad dzieckiem, o ile dochód w jej rodzinie nie przekracza 351 zł na głowę.

Jeżeli jest to praca na co najmniej 6 miesięcy - refundacja przysługuje na 3 miesiące, jeśli na co najmniej rok - na 6 miesięcy.

Refundację wypłaca starosta w wysokości, która nie przekracza połowy zasiłku dla bezrobotnych, czyli w 2014 roku 358,65 złotych.

W przypadku osób, które zostały skierowane na staż, szkolenie lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, refundacja obejmuje okres ich odbywania.

5. Wspólne rozliczenie z dzieckiem

Samotna matka może wreszcie preferencyjnie rozliczyć się z dzieckiem (nie musi ono przy tym faktycznie zarabiać). Wypełniając PIT, samotny rodzic zapłaci w tym wypadku podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów.Tym sposobem skorzysta z niższej stawki podatku od tej, którą zastosowałby rozliczając się samotnie i odliczy podwójnie kwotę wolną od podatku.

Do ulgi ma prawo matka, której dziecko:

  • jest niepełnoletnie,
  • nie ukończyło 25 lat i uczy się, a w rozliczanym roku nie uzyskało dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej, dochodów wolnych od opodatkowania lub w wysokości nie wymagającej zapłaty podatku,
  • otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek).

Ponadto rodzice mogą odliczyć dodatkowo tzw. ulgę prorodzinną w wysokości 1112,04 zł rocznie.

Kto dokładnie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, przeczytasz tutaj>>

Jednak z ulg podatkowych nie mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na podstawie ryczałtu, karty podatkowej lub płacą podatek liniowy 19 proc., a także te, które nie są opodatkowane PIT, na przykład rolnicy.

Samotne matki mają również pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do żłobka, przedszkola czy świetlicy szkolnej. Nierzadko także same placówki edukacyjne pomagają potrzebującym tego rodzicom, na przykład dofinansowując obiady bądź obniżając opłaty za zajęcia pozalekcyjne - w tym naukę języków czy pływania - wycieczki i "zielone szkoły"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • burek(2015-08-26 20:41) Odpowiedz 1153

    ha ha ha ha ha ha ...
    przepraszam... wpadłam w histeryczny śmiech...
    POMOC SPOŁECZNA w Polsce nie istnieje. Istnieje za to pomoc cwanym "bezrobotnym" alkoholikom z siedmiorgiem, a nawet jedenaściorgiem dzieci :) Samotna matka z jednym dzieckiem i płacą 1500 zł na rękę może sobie pogwizdać...

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • bb(2014-11-05 08:25) Odpowiedz 1086

    jestem samotną matką i nie mogę liczyć na żadną pomoc. tytuł jest mylący - chodzi o samotne matki w nędzy.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • beti(2015-09-16 18:02) Odpowiedz 1077

    a co z matka samotna ktora ma jedno dziecko i pracuje , ma najnizsza krajowa a zasilku rodzinnego juz nie dostaje. Ludzie toc to paranoja. Na zadna ustawe sie nie lapie. czy moje dziecko jest gorsze/

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • A Ja ja(2015-10-21 21:58) Odpowiedz 927

    Trutu tutu. Sama wychowałam córke. Ma 24 lata.
    Jedyna pomocto SAMOPOMOC.

  • Alicja(2015-11-17 10:13) Odpowiedz 823

    Od 8 lat samotnie wychowuję syna,bez jakiejkolwiek pomocy znikąd.Ojciec dziecka uporczywie uchyla się od płacenia alimentów,zadłużenie sięga już ponad 20 tysięcy a on się bawi i śmieje mi w twarz że jest bezkarny. W momencie kiedy zaczął ścigać go komornik zwolnił się z pracy,cały majątek aktem darowizny przekazał na rodzinę i sprawa załatwiona. Ja żeby zapewnić dziecku godne życie haruję ile mam sił,tym samym zamykam sobie drogę do jakichkolwiek świadczeń należnych tym,którzy mają niskie dochody. Ani zasiłek rodzinny,ani alimenty z funduszu,tym bardziej za samotne wychowanie dziecka,NIC!...Uchylanie się od alimentów jest " niby" karalne,ale mój były nadal chodzi bezkarny,mimo moich ogromnych starań o przymuszenie go do obowiązku...już nie wierzę w żadne sądy,nie ma sprawiedliwości. Alimenciarze-przestępcy są przez prawo chronieni ,gdzie tu dobro dziecka? Gdzie pomoc osobom samotnie wychowującym dzieci? Paranoja! Gdzie ta pomoc o której się tyle mówi? Jeśli jesteś rodzicem troskliwym i zaradnym ,to możesz liczyć tylko NA SIEBIE!!!

    Pokaż odpowiedzi (7)
  • danuta(2015-12-22 13:09) Odpowiedz 759

    Nie mam malych dzieci ,ten problem mnie nie dotyczy . Ale chce Wam powiedziec ,ze polskie prawo tak DBA o dzieci ,ze płakac sie chce. Te wszystkie dodatki sa dla matek o silnych nerwach , dla matek poniżonych do granic wytrzymalosci . Nie dosc,ze przez ojca to jeszcze przez nasze panstwo. Taka matka musi stale cos udowadniac w urzedach ,zeby cokolwiek otrzymac !! Znam matke ,ktora ma malutkie dzieciaczki 1,5 ..,2.. i 5 letnie. Mieszka na wsi ,do urzedow okolo 3 km . Z kim ona ma te dzieci zostawiac,zeby pojechac do urzedu na żebry ? Ja to nazywam ŻEBRY ,poniewaz z tych groszy nie wiadmo co wpierw zaplacic a co kupic. A pijak ,ktory podobno jest chory otrzymuje miesiac w miesiac pieniazki na konto w banku. Zuzywa to na alkohol. Nie musi udowadniac ile ma dochodu i nie musi zadnych rachunkow przedstawiac. Wspolczuje tym matkom ,ktore juz przez życie /wdowa/ , przez meza /rozwodka/ sa sponiewierane ,to jeszcze nasze panstwo poglebia ten stan rzeczy.

  • bandzior pl(2015-08-15 11:04) Odpowiedz 566

    wyjeżdżajcie z kraju tu nie da się żyć na zachodzie w 5 lat zarobicie na dom i samochód tu w 50 lat nie dacie rady

  • mama(2015-09-20 21:20) Odpowiedz 394

    pierwszeństwo w żłobkach? wolne żarty. ostatnio dowiedziałam się, że mogę wpisać moje dziecko na listę oczekujących na miejsce. i dostałam numer 95. ładne mi pierwszeństwo :(

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ?????(2015-09-06 14:55) Odpowiedz 331

    To kto dostaje zasiłek rodzinny,? Limity na osobę trochę śmieszne..

  • polskiepaństwotoporażka(2015-07-13 21:36) Odpowiedz 311

    Śmiech przez łzy

  • Samotny(2015-11-08 20:10) Odpowiedz 295

    Jestem samotna matka tata mojego dziecka niestety zmarl przed narodzinami na pomoc od panstwa nie moge liczyc bo nie bylismy malzenstwem i dziecka nie zdazyl uznac. Powiem ze szlak mnie bieze ze musze harowac na dzieci ktorych tatuskowie nie chca placic, a dla mojego dziecka nie ma nic. Wedlug mnie szystkie dzieci powinny byc traktowane jednakowo albo dajemy wszystkim dzieciom albo zadnym. Bo tak miedzy nami ile kasy z funduszu alimentacyjnego odzyskujemy od tatusko. ZERO

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zadnej pomocy dla samotnych matek!(2015-08-10 10:33) Odpowiedz 2918

    co to za system gospodarczo-spoleczny, skoro dwie dorosłe osoby pracujące nie sa w stanie zapewnic dachu nad glowa i jedzenia swojemu dziecku? Opieka zdrowotna i edukacja jest oplacana przez innych obywateli! Nie ma czegos takiego jak samotna matka! Kazde dziecko ma matke i ojca! Badania genetyczne pomoga ustalic od kogo byl plemnik. Kazde dziecko powinno miec prawo do pieniedzy od ojca i matki. System, ktory zwalnia mezczyzn od finansowania swojego potomstwa, a ten ciezar przerzuca na innych ludzi, ktorzy maja swoje dzieci, swoje problemy, to system totalitarny. Panstwo absolutnie nie powinno dokladac pieniedzy kobietom, ktore nie sa w stanie stwierdzic od kogo jest plemnik. A jesli jest to ustalone to kazdy mezczyzna ma placic! To samo dotyczy mezczyzn, ktorzy oddaja swoje plemniki do in vitro. Tez powinni miec obowiazek placenia na te dzieci!!! Dlaczego inni obywatele przymusowo sa zmuszani do tego aby doplacac do przyjemnosci seksualnej cwanych samcow.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • krystyna 491(2015-09-10 14:48) Odpowiedz 273

    nie można liczyć na pomoc samorządowców, polityków , MOPSu jak się jest samotnym niepełnosprawnym rodzicem wychowującym niepełnosprawne dziecko bo nikt o takich osobach w PAŃSTWIE POLSKIM zapomniał, nie przewidział, że istnieją-ja już 20 lat samo borykam się z tym problemem W tamtym roku próbowałam się dowiedzieć ile jest takich rodzin w moim mieście jak wydawano karty rodzinne, karty seniora, samorządy ustaliły, że dziecko niepełnosprawne jest tylko uznawane do 26 roku życia a potem chyba następuje cudowne uzdrowienie tych dzieci/tylko dziwne, że lekarze tych dzieci przez lata leczą ale cudownie nie uzdrawiaj,a samorząd uzdrowił/ja mam znaczny stopień a syn po wypadku ma umiarkowany stopień niepełnosprawności-nikt nami się nie interesuje, chciałAM PODNIEŚĆ KWALIFIKACJE I IŚĆ NA KURS KOMPUTEROWY TO NIESTETY ODMÓWIONO DOFINANSOWANIE KURSU KOMPUTEROWEGOMI Z PROGRAMU AKTYWNY SAMORZAD,PFRON BO PRACUJĘ NA PÓŁ ETATU.URZĄD PRACY TAKŻE NIE POMAGA TAKIM OSOBOM JAK JA NIEPEŁNOSPRAWNYM WIĘC DLA KOGO TO WSZYSTKO JEST? CHCE SIĘ SPROWADZIĆ DO POLSKI UCHODŻCÓW A SWOIM NIEPEŁNOSPRAWNYM NIE CHCĄ POMAGAĆ-TO WSTYD

  • Zbyszek(2015-10-04 14:13) Odpowiedz 2554

    Większość obwinia tylko mężczyzn, a co z kobietami? One nie są winne, że rozkładają nogi? Zarówno jedna, jak i druga strona jest winna. Uważam, że zasiłki dla samotnej matki to tylko np. dla zgwałconej kobiety powinno się należeć. Moja siostra (lat 22) zaszła już w ciążę. Wkurza mnie to okropnie, że wszyscy teraz muszą cierpieć dookoła bo: brak mieszkania, brak pracy, rodziców moich nie stać na to by ją przygarnąć oraz nie mają warunków, inni muszą łożyć z naszych podatków, a taka mała ******** ma to gdzieś. Najgorsze jest to, iż rodzice zaczynają się rozglądać skąd i co jej się może należeć, a nie sama osoba zainteresowana. Nawet mnie rozwaliła tekstem, że będę ojcem chrzestnym bo troszkę lepiej mi się powodzi. Normalnie nie do uwierzenia.

    Pokaż odpowiedzi (8)
  • burek(2015-08-26 20:44) Odpowiedz 243

    a! i zgadzam się z bb - życie w nędzy to jedyna opcja aby skorzystać z pomocy społecznej niezależnie od płci samotnego rodzica.

  • Marta(2015-11-29 12:21) Odpowiedz 245

    A moj byly mąż nie płacił alimentów przez 8 lat bo powiedzial mi ze Nie Bedzie Mi Placil...pomimo wyroku z orzeczeniem o jego winie Panstwo umozylo mu 70 tys.zadluzenia w Funduszu.Przeszlam,Sąd,Prokuraturę teraz komornika a chłpina smieje mi sie w twarz...Ma majatek zreszta wspolwlasnosc ze mna i no coz nic nie ma biedaczek.100 tys w kieszeni z alimentow ktorych nie płacił.Chore to jest al wszystko mozna jak ma sie znajomosci:)Pozdrawiam wszystkie was matki kochamy swoje dzieci ponad wszystko czesto resztkami sil zapewniajac spokoj milosc i dom.Ja mam tak okropne poczucie bezprawia i niesprawiedliwosci ze boli mnie serce.Dziekuje Bogu za zdrowie i prosze aby nigdy w zyciu juz nie stanela na mojej drodze podla osoba...Ale wyjeto mi z zycia 10 lat nieodwracalnie.Dalej walcze ale to juz resztkami sil.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • to wspieranie cwanych ojców(2015-10-11 20:13) Odpowiedz 2223

    Pomoc dla samotnej matki to tak naprawde jest pomoc dla tatusia na tyle cwanego ze bzyka bez konsekwencji, nie powinno byc zadnego wspierania samotnych matek, kazdy ojciec powinien byc ZMUSZONY do tego aby płacic na swojego dzieciaka! Jesli nie on, to alimenty powinna placic jego rodzina - jego rodzice czyli dziadkowie dziecka, albo jego rodzenstwo - czyli wojkowie, ciotki dziecka. Jesli jest kompletnie nieznany to wtedy utrzymaniem tego dziecka powinien byc obciazony kolejny partner matki tego dziecka. W XXI wieku zeby milion dzieci bylo na utrzymaniu podatnikow zamiast swoich rodzicow - to jest cos nie tak z prawem, a nie z tymi rodzicami. Prawo na to pozwala zeby kazdy płodził bezmyslnie i nieodpowiedzialnie. Bo inni frajerzy beda sie zrzucac na jego dzieciaka.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • samotna mama(2015-07-06 22:48) Odpowiedz 202

    Przyznam ze mnie ten artykol przerazil. Jestem samotna matka i mieszkam obecnie w UK. Zastanawialam sie czy nie lepiej mi bedzie z dziecmi (trojka) wrocic do Polski, bo tu samej troche mi ciezko. Maz odszedl do mlodej kochanki i alimenty placi jak chce. Ale na szczescie panstwo bardzo pomaga. Mam mieszkanie socjalne za ktore place "grosze", do tego rozne zasilki, za ktore da sie spokojnie wyzyc caly miesiac. Nie pracuje, bo opieka na dzieci jest strasznie droga i tak na prawde moja prawie cala wyplata by na to poszla. Myslalam nad powrotem do kraju ze wzgledu na samotnosc.. w Polsce rodzina pewnie by pomogla przy dzieciach, no ale w takim razie jak zyc? Mam trojke malych dzieci (6, 3 i 1,5 roku) Nie mialabym gdzie mieszkac, bo u rodzicow juz jest ciasno.. Przykro mi sie czyta komentarze.. Tak bardzo chcialam wrocic, ale nie widze zadnych perspektyw..

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ania ze szczecina(2015-09-23 10:18) Odpowiedz 203

    Sama wychowuje dzieci od 11 lat i to kpiny bo stawka jest coągle taka sama czyli 170 to jakiś zart i kpiny

  • tatus powinien placic samotnej matce na dziecko(2015-08-03 10:59) Odpowiedz 187

    Samotna matka powinna przede wszystkim liczyc na ojca dziecka, ktory zmajstrowal dzieciaka i ma obowiazek go utrzymac, a nie zwalac ten obowiazek na innych ludzi! Pomoc panstwa powinna sprowadzic sie do tego, ze kazdy rodzic ( niewazne czy samotna matka, czy wdowiec z 5 dzieci, czy rodzina 2 +1) powinien niec latwy dostęp do zlobka, przedszkola i szkoly. Kazdy rodzic sam powinien zapracowac na swojego dzieciaka, a nie rozmnazac sie na koszt sasiadów!

    Pokaż odpowiedzi (2)