Mężczyzna zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło nie może udać się na urlop ojcowski. Prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego ma natomiast mężczyzna, którego żona nie jest nigdzie zatrudniona - wyjaśniała Agata Gronowicz, ekspert z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, która z okazji Dnia Ojca odpowiadała na facebookowym profilu dziennik.pl na pytania dotyczące urlopów dla świeżo upieczonych ojców.



Agata Gronowicz wyjaśniła m.in. że urlop ojcowski udzielany jest na pisemny wniosek, który ojciec dziecka musi złożyć na co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Ekspertka resortu pracy wyjaśniła przy tym, ze pracodawca musi taki wniosek uwzględnić i udzielić ojcu urlopu.

Gronowicz wytłumaczyła też, że niezależnie od tego, czy matka dziecka ma pracę, czy też jest bezrobotna, ojcu przysługuje urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni. Urlop ten musi być jednak wykorzystany do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło to - jak wyjaśniła jednemu z internautów Gronowicz - urlop ojcowski im nie przysługuje. "Osoba pracująca na podstawie umowy-zlecenia podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, która dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego ma jednak prawo do otrzymania zasiłku przez dwa tygodnie" - dodała ekspertka. Gronowicz wyjaśniła też, że przebywający na urlopie ojcowskim mężczyzna otrzymuje zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku (średnia wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy).

Oprac. AB