statystyki

Już w maju rewolucja w pomocy dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jak dostać pieniądze na nowych zasadach?

autor: Michalina Topolewska25.04.2014, 07:00; Aktualizacja: 25.04.2014, 07:53
Uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego w dalszym ciągu będzie uzależnione od spełniania kryterium dochodowego, które wynosi 624 zł w przeliczeniu na członka rodziny.

Uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego w dalszym ciągu będzie uzależnione od spełniania kryterium dochodowego, które wynosi 624 zł w przeliczeniu na członka rodziny.źródło: ShutterStock

Świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, a teraz zasiłek dla opiekuna. Takie wsparcie mogą otrzymać osoby, które zajmują się krewnym z dysfunkcją zdrowotną. Nowa forma pomocy to niejedyna nowość, która już od przyszłego miesiąca czeka opiekunów. Jak nie pogubić się w przepisach i skorzystać z uprawnień, które dają, podpowiadamy w naszym poradniku.

reklama


reklama


Czytelniczka od listopada 2011 r. ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawną córkę. Obecnie otrzymuje 620 zł tej formy wsparcia oraz 200 zł dodatku, który został jej przyznany do końca roku. Słyszała jednak, że protesty rodziców spowodowały, że kwota świadczenia wzrośnie. Czy faktycznie będą oni otrzymywać wyższą pomoc?

TAK.  Od maja rozpoczyna się proces zwiększania kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, które przysługuje niepracującym rodzicom opiekującym się niepełnosprawnym dzieckiem, tak aby osiągnęło ono poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z zaproponowanym przez rząd i przyjętym przez Sejm harmonogramem zmian podwyżka została podzielona na trzy etapy. W pierwszym od 1 maja do 31 grudnia br. kwota świadczenia pielęgnacyjnego będzie wynosić 800 zł, co oznacza wzrost o 180 zł. Przez cały ten okres rodzic będzie też otrzymywał 200 zł dodatku, co da mu łącznie 1 tys. zł miesięcznie pomocy. W drugim etapie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie wynosić 1200 zł. Natomiast od 2016 r. jego kwota wzrośnie do 1300 zł.

Podstawa prawna

Art. 1 pkt 1 lit. a i art. 2 ustawy z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Pani Katarzyna otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Czy w związku z jego podwyżką będzie musiała złożyć w ośrodku pomocy społecznej wniosek w tej sprawie?

NIE. Osoby, które na podstawie prawomocnej decyzji są uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, nie muszą składać wniosku ani przynosić dodatkowych dokumentów, aby miały je wypłacane w wyższej kwocie. Gmina lub ośrodek pomocy społecznej (jeśli to ta jednostka jest odpowiedzialna za jego przyznawanie) z urzędu będą wszczynały postępowanie o zmianę dotychczasowej decyzji. Może się jednak zdarzyć, że w terminie, w którym zwyczajowo gmina wypłaca im wsparcie, nie otrzymają kwoty uwzględniającej podwyżkę, tylko zostanie im wypłacone później wyrównanie. Jest to związane z tym, że ustawa to umożliwiająca ma wejść w życie 1 maja, czyli od tego samego miesiąca, w którym ma nastąpić pierwsza podwyżka świadczenia do kwoty 800 zł, ale dopiero wczoraj została uchwalona przez Sejm i skierowana do podpisu przez prezydenta. Potem nowelizacja musi być ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Gminy natomiast muszą mieć czas na przeprowadzenie postępowań w tym zakresie.

Podstawa prawna

Art. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych.


Pozostało jeszcze 93% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • olga(2014-08-21 14:34) Odpowiedz 10

    zasilek czy swiadczenie co mam zrobic opiekuje sie schorowana matka 82lat matka lezy juz od 5 lat czy mam pozostac przy specjalnum swiadczeniu czy przejsc na zasilek dla opiekuna moje kryterium nie przekracza wiadomo ze jeden zasilek zostanie zniesiony co robic zrozpaczona prosze o rade moja rodzina to 6 osob

  • Adam(2014-05-01 11:08) Odpowiedz 10

    Ja opiekuję się kobietą w wieku 90 lat-ma 1 stopień niepełnosprawnosci. Osoba o której mowa jest dla mnie obca-bardzo mi w życiu pomogła,a teraz sama wymaga opieki. Czy ja jako osoba obca,ale cały czas dyzurująca przy chorej,mam szansę na zasiłek?Proszę o odpowiedż i wskazanie co mam robić-pracy nie mogę podjać bo osoba wymaga stałej opieki.

  • maria(2014-06-01 21:14) Odpowiedz 00

    rodzice I grupa niepełnosprawności, czy można brać zasiłek opiekuńczy na 2 osoby.

  • michał(2014-10-21 22:00) Odpowiedz 00

    mam znajomą bierze zasiłek na chore dziecko i regularnie pracuje i nie narzeka na finanse mops nie ma sprzeciwów sponsoruje wszystko...a dziecko wyzywa od debili,downów itd jak widać są chorzy i chorsi

  • Emila(2014-04-26 23:52) Odpowiedz 00

    Nie mają ale mama ma różne zaświadczenia od lekarza, że nie może dźwigać ze względów zdrowotnych tata również ma podobny problem, a Sąd w Gdańsku orzekł, że w takim przypadku również należą się mi świadczenia teraz zostałam na lodzie i nie rozumiem dlaczego zostały mi one odebrane mimo decyzji Sądu. Wiem, że prawo jest prawem, ale skoro w nowych niby przepisach nic się nie zmieniło bo nadal otrzymywać świadczenia może opiekun faktyczny, a nim jest osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym to czemu ja ich nie otrzymuję. Jest jeszcze jeden problem, że w każdym mieście są inne przepisy w Warszawie i Lęborku pierwszymi osobami do pobierania świadczeń są rodzice i rodzeństwo a u mnie w Słupsku tylko rodzice. U nas niestety stwierdzam, że są nie kompetentni pracownicy MOPR, którzy wprowadzają petentów w błąd.

  • EWA(2014-04-26 09:09) Odpowiedz 00

    Emila--- jeśli twoi rodzice maja orzeczony stopień znaczny niepełnosprawności ,to tobie należy się ŚP

  • Renata(2014-04-25 09:41) Odpowiedz 00

    A kiedy wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny?

  • ALA(2014-05-28 21:12) Odpowiedz 00

    WCHODZI OD 15 MAJA,BR.

  • Emila(2014-04-30 19:35) Odpowiedz 00

    Wiem, że świadczenie opiekuńcze przysługuje tylko wtedy, kiedy niepełnosprawność jest od urodzenia lub wystąpiła przed pełnoletnością, w reszcie przypadków niestety przysługuje zasiłek. Moja siostra jest niepełnosprawna od urodzenia a mi też się nie należy świadczenie! Ale nie należy się poddawać i walić drzwiami i oknami! Bo wiem, że pracownicy MOPR interpretują po swojemu ustawy. Ja tak kiedyś walczyłam przez rok i wywalczyłam. Teraz po raz kolejny niestety muszę czekać bo mi te świadczenia na nowo odebrano i jestem na lodzie bez środków do życia już 11 miesięcy!! pozdrawiam

  • beta(2014-04-28 15:40) Odpowiedz 00

    utraciłam swiadczene pelęgnacyje na dziecko ponieważ jestem rolnikiem czy odzyskam zaległe swiadczenie pielegnacyjne wraz z odsetkami

  • teresa(2014-05-29 14:02) Odpowiedz 00

    pobieralam swiadczenie pielęgnacyje na ćorkę niepełnosprawną od urodzenia po ukończeniu 60 lat przeszlam na emeryturę mam lata skladkowe i nieskladkowe iotrzymuję 583 zl emertury czy mogę zawiesic emeryturę i pobierać swiadczenie pielęgnacyjne ktore jest wyzsze

  • kaja(2014-04-28 22:38) Odpowiedz 00

    a ja jestem żona opiekująca się niepełnosrawnym mężem od 6 lat (stopień niepenosprawności znaczny plus opieka osób trzecich) i powiedziano mi że świadczenie nie przysługuje bo żona tylko zasiłek opiekuńczy.Z pracy oczywiście też musiałam zrezygnować i co czy od maja mogę się starać o którez ze świadczeń

  • Anna- Maria(2014-05-11 18:15) Odpowiedz 00

    Jestem już emerytką .Od 36 lat opiekuję się niepełnosprawnym synem na wózku inwalidzkim .Opiekując się nim nie mogłam pracować .Do emerytury obliczono mi lata które przepracowałam przed jego urodzeniem więc mam -640 zł .Chcę się zrzec emerytury i przejść na świadczenie pielęgnacyjne .Jak to zrobić .

  • Iwona(2014-05-10 18:44) Odpowiedz 00

    Co zrobić w takiej sytuacji gdzie mąż opiekuje się swoją mamą z 1 stopniem niepełnosprawności a żona swoją też z 1 stopniem niepełnosprawności. Żona dostaje zasiłek/chwilowo odebrany/ a mąż opiekując się swoją matka już nie. Obie mieszkają w różnych miejscach i obie wymagają jednakowej opieki. Ich emerytury nie pozwalają na zatrudnienie dochodzącej opieki więc wszyscy wegetują. Dziwne te ustawy, że tylko jedna osoba w rodzinie może dostać zasiłek kiedy żyją dwie niepełnosprawne matki.

  • Irena(2014-05-03 18:06) Odpowiedz 00

    Jestem na wcześniejszej emeryturze na syna z pierwszą grupą.Kiedyś była taka ustawa,że po dwudziestu latach pracy,ona się należała.Emerytury mam osiemset siedemdziesiąt zł.Czy mogę zrezygnować z emerytury i przejść na świadczenie opiekuńcze,które jest wyższe.

  • Emila(2014-04-25 22:37) Odpowiedz 00

    Wszędzie pisze się o rodzicach i opiekunach dorosłych niepełnosprawnych, a co w przypadku kiedy ktoś opiekuje się młodszym NIEPEŁNOLETNIM niepełnosprawnym rodzeństwem i stracił świadczenia pielęgnacyjne? Oboje rodzice żyją, ale opieki sprawować nie mogą ze względów zdrowotnych.Nie pracuję, zrezygnowałam z pracy aby opiekować się siostrą, nie mam żadnego dochodu, a jestem opiekunem faktycznym dziecka, bo bez mojej pomocy nie dałaby rady się przemieścić a co dopiero mówić o wykonaniu jakichkolwiek czynności życiowych. Nadmieniam, że moja sprawa już kiedyś była w Sądzie, który przyznał mi takowe świadczenia. Wiem, że przepisy się nie zmieniły i skoro rodzice nadal pobierają świadczenia to czemu ja zostałam ich pozbawiona? Mija już 10 miesięcy a ja nadal nie mam pieniędzy na życie i ubezpieczenia żebym mogła pójść do lekarza!! Co ja mam robić w takim wypadku ???

  • Emila(2014-05-05 20:36) Odpowiedz 00

    Panie Adamie musi Pan zapytać się w urzędzie MOPR. Do 1. lipca 2013 roku mógł Pan starać się o zasiłek jednak z tym dniem zostały one odebrane wszystkim opiekunom. Do dnia dzisiejszego nie zostały nam wypłacone pieniądze. Z tego co wiem Ustawa przywracająca takie zasiłki już jest podpisana przez Prezydenta. Należy jednak czekać aż wejdzie w życie.