statystyki

Premier zapowiada wyższe świadczenia pielęgnacyjne - najniższa kwota wzrośnie o 200 złotych

12.03.2013, 16:30; Aktualizacja: 13.03.2013, 11:34
  • Wyślij
  • Drukuj
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tuskźródło: newspix.pl

Świadczenie pielęgnacyjne - wyższe, ale nie dla wszystkich. Premier zapowiedział zmiany w wysokości i sposobie przyznawania pomocy finansowej.

reklama


reklama


Donald Tusk mówił, że od kwietnia najniższa kwota świadczenie pielęgnacyjnego wzrośnie od 620 do 820 złotych. Większe zmiany czekają beneficjentów tych świadczeń od przyszłego roku.

Rząd pracuje nad tym, by od stycznia przez 5 lat jego kwota rosła do wysokości płacy minimalnej, która obecnie wynosi 1600 złotych. Stosowne zmiany w przepisach mają być wypracowane do końca tego roku.

Premier zastrzegł jednak, że państwo będzie bardziej przyglądać się tym, którzy zasiłek otrzymają. Chodzi o to, by trafiał on do osób, które naprawdę tego potrzebują - czyli tych, którzy opiekując się niepełnosprawnymi, rzeczywiście nie mogą w tym czasie podjąć pracy zarobkowej.

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR
  • az(2013-03-13 07:13) Odpowiedz 00

    Głupoty!
    To nie jest zasiłek tylko świadczenie pielęgnacyjne!!!

  • opa(2013-03-13 07:27) Odpowiedz 00

    Rozumiem, że teraz zamiast 153, - zł - dostanę 353,- zł !

  • hk(2013-03-13 07:45) Odpowiedz 00

    Zasiłek pielęgnacyjny z MOPS-u był podwyższony ostatnio we wrześniu 2006 roku - z 144,- zł na 153,- zł. Czyli prawie 7 lat temu !
    Natomiast ten sam zasiłek nazwany teraz dodatkiem pielęgnacyjnym płaconym przez ZUS - wynosi 203,- zł !

  • karambol(2013-03-13 08:50) Odpowiedz 00

    rowniez powinien podwyzszac zasilek ci ktorzy maja zbyt mała pencji 153zł

  • zenon(2013-03-13 07:12) Odpowiedz 00

    Tusk ty nawet nie wiesz co to jest zasiłek pielegnacyjny.

  • baca(2013-03-13 06:55) Odpowiedz 00

    do @ 18 Blanka Rudy--- Czyli daje tylko świadczenie, i nie o 200 zł ,- tylko o 100 zł.

    Pan premier daje zły przykład dla nieletnich pro stytutek .

  • Seer(2013-03-12 19:55) Odpowiedz 00

    Jarek Polskę zbaw !!!

  • Mama dziecka niepełnosprawnego(2013-03-12 20:13) Odpowiedz 00

    Panie Premierze a co z matkami dzieci niepełnosprawnych ,które sa na EWK po 20 latach pracy i pobierają z ZUS po marcowej rewaloryzacjii 721 zł??? Kto nam dołozy co miesiąc ??? Czy nasze dzieci są traktowane inaczej???Ze względu ze dzieci wymagają całodobowej opieki nie możemy dorobić do naszych skromnych emerytur.Czy o nas to RZĄD POLSKI zapomniał???

  • jan(2013-03-12 20:16) Odpowiedz 00

    Wyższe zasiłki pielęgnacyjne o 1400 zł a Pani Mucha przyznała 1.300.000
    dla dwóch osób za tzw. "EURO" ,które okazało się totalną klapą inwestycyjną (drogi,baseny jako stadiony) i finansową.
    Jeszcze 2,5 roku tego rządu , a ryżu kudła już myśli o następnym przekręcie wyborczym dla siebie? (Straszenie wyborców PiS-em i innymi partiami)

  • Anastazja(2013-03-12 20:25) Odpowiedz 00

    Przede wszystkim należy uszczelnić system wydawania państwowych pieniędzy. Zbyt dużo idzie do ludzi zamożnych. W naszym mieście np. dostają bezpłatne wejściówki na basen emerytki z wysokimi emeryturami. Te z niskimi nawet nie maja warunków pomyślęć o pływaniu, bo bilet na komunikację miejską byłby problemem. Podobnie z bezpłatna opieką dla niby opiekuna. Znam ludzi, którzy zostawiają nowiutkie, drogie auta w garażu, jeżdżą po kilka razy w roku na wczasy PKP, bo maja darmowe przejazdy.Takich przykładów jest więcej, a matki z ciężko upośledzonymi dziećmi siedzą w domach bez pomocy.

  • mama niepelnosprawnej(2013-03-13 11:14) Odpowiedz 00

    panie premierze a co z matkami dzieci niepelnosprawnych kture som na EWK i po 20 latach pracy po marcowej rewaloryzacji dostajom 720 emerytury i terz opiekujom sie chorym dzieckiem czy rzod mysli o nas nam tez jest ciezko tylko my nie jdziemy pod sejm tylko sprawujemy opieke czy mamy byc ukarane ze musialam cziezko pracowac a teraz rzod o nas zapomnial

  • Andrzej(2013-04-23 10:33) Odpowiedz 00

    Świadczenie pielęgnacyjne (obecnie 620zł) faktycznie wzrośnie o 200zł, ale otrzymają je rodzice z których jedno zrezygnowało z pracy i zajęło się opieką nad dzieckiem. Jeśli dwoje rodziców pracuje to od ponad 6 lat !!! wszystko na co mogą liczyć ze strony państwa to 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego.

    Nam np jako rodzicom autystycznego chłopca ta kwota nie wystarcza nawet na codzienne przez miesiąc dowożenie dziecka do ośrodka. Stałe wydatki to np.: czesne za ośrodek 400zł. Godzina zajęć ze specjalistą (logopeda, psycholog, pedagog, integracja sensoryczna) +/- 70zł/h
    I co? mam rzucić pracę bo 200zł łaskawie rząd dorzucił? Skończcie proszę z tą propagandą sukcesu. Jest nędza!

    Redaktorzy! Czytajcie ze zrozumieniem. Nie mylcie zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. To tak np jak wyprzedzanie i omijanie w prawie o ruchu drogowym - brzmi podobnie a co innego znaczy.
    Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późniejszymi zmianami) Roz.3 Art.16

  • Wdzięczna(2013-04-02 20:56) Odpowiedz 00

    Panie Premierze, czyli za 5 lat będzie mnie stać na kiełbasę do chleba?? O dzięki Ci wielki dobrodzieju... Pan pewnie tak jak ja, uważa, że 5 lat to nie tak wiele żeby poczekać na takie dobrodziejstwo. Człowieku, ja chcę iśc do pracy! Nie mogę, bo moje dziecko jest bardzo chore a na opiekunkę stać mnie nie będzie nawet za te cholerne 5 lat! Mój syn wymaga opieki 24/h i wybacz Pan, ale chociaż kocham go na potęgę, jakoś miłością leków i jedzenie mu nie kupię, mieszkanie zadłuzone, komornik wali do drzwi, a ja nawet zarobić nie mogę... za 5 lat Panie, to ja już mogę nie żyć, tak jak i mój syn.

  • Mama chorego na Autyzm H.(2013-03-14 21:18) Odpowiedz 00

    Jestem matka dziecka niepelnosprawnego mam nadzieję że P. Premier dotrzyma słowa.

  • opiekun matki(2013-05-07 11:05) Odpowiedz 00

    wg planów tuska, świadczenie pielęgnacyjne od stycznia 2014 r. ma wynosić na stałe (zapis w ustawie o świadczeniach rodzinnych) 820 zł, natomiast przewiduje się, iż w zależności od stopnia niepełnosprawności oraz dochodów (nowość) świadczenie pielęgnacyjne będzie również w wyższej kwocie niż 820 zł (docelowo, w przeciągu 5 lat, ma być równe płacy minimalnej, która dzisiaj wynosi 1600 zł). Tak to "widzi" tusk, ale jemu wierzyć? Łatwiej diabłu

  • Helena(2013-06-18 23:02) Odpowiedz 00

    zasiłek pilęgnacyjny dla niepelnosprawnych ruchowo wynosi 153 zł co te hieny tak nas męczą sobie biorą wielkie kwoty na galoty Tusk miał być taki sprawiedliwy a okaza,l sie ze swoją partją wieliką hieną wstyd ale oni wstydu nie mają bo szakal hiena niewie co to wstyd ,z ryjów im się ulewa a jeszcze żrą.

  • Jolanta(2013-03-13 23:05) Odpowiedz 00

    to są kpiny z rodziców chorych dziec 200 zł ,ciekawe czy on by za tyle opiekował sie OBŁUDAi

  • Blanka Rudy(2013-03-13 16:37) Odpowiedz 00

    Baca: przetłumacz to na mowę wspólną, bo nie wiem, o co Ci chodzi.

  • opiekun(2013-03-13 13:16) Odpowiedz 00

    od kwietnia tego roku? ciekaw jestem w jaki to sposób uczyni nieRZĄD, skoro ustawa o św. rodzinnych zamroziła 620 zł do 01 lipca 2013 r. (po tej dacie dopiero 620 zł wchodzi w życie) to jak chce Naczelny Oszust - donald tusk - wprowadzić 820 zł już od kwietnia? ;) Czyżby ponownie na mocy ustawy o pomocy społecznej wprowadzić plan pomowcy, które to plany pomocowe (słynne "100 zł TYLKO dla rodziców") zostały uznane przez WSA z Poznania za NIEKONSTYTUCYJNE (w swoim pytaniu prawnym skierowanym do TK a oznaczonym P38/12)???

    Wszystko co mówi ten człowiek jest dla mnie tak wiarygodne jak wystąpienia tornada w Polsce, bądź skażenie środowiska awarią elektrowni atomowej (której Polska nie posiada)

    Nie ufam ci donaldzie i to z pełnym uzasadnieniem, twoja wiarygodność równa jest zeru.

  • Andrzej(2013-04-23 10:36) Odpowiedz 00

    P.S. "najniższa kwota wzrośnie o 200zł" (?)
    A to są różne kwoty świadczeń? Proszę rozwinąć tę nowatorską myśl, bo byłem przekonany, że jest to zarazem i najwyższa kwota świadczenia.