statystyki

Premier zapowiada wyższe świadczenia pielęgnacyjne - najniższa kwota wzrośnie o 200 złotych

12.03.2013, 16:30; Aktualizacja: 13.03.2013, 11:34
  • Wyślij
  • Drukuj
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tuskźródło: newspix.pl

Świadczenie pielęgnacyjne - wyższe, ale nie dla wszystkich. Premier zapowiedział zmiany w wysokości i sposobie przyznawania pomocy finansowej.

reklama



reklama


Donald Tusk mówił, że od kwietnia najniższa kwota świadczenie pielęgnacyjnego wzrośnie od 620 do 820 złotych. Większe zmiany czekają beneficjentów tych świadczeń od przyszłego roku.

Rząd pracuje nad tym, by od stycznia przez 5 lat jego kwota rosła do wysokości płacy minimalnej, która obecnie wynosi 1600 złotych. Stosowne zmiany w przepisach mają być wypracowane do końca tego roku.

Premier zastrzegł jednak, że państwo będzie bardziej przyglądać się tym, którzy zasiłek otrzymają. Chodzi o to, by trafiał on do osób, które naprawdę tego potrzebują - czyli tych, którzy opiekując się niepełnosprawnymi, rzeczywiście nie mogą w tym czasie podjąć pracy zarobkowej.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 44

  • 1: Helena z IP: 31.63.73.* (2013-06-18 23:02)

    zasiłek pilęgnacyjny dla niepelnosprawnych ruchowo wynosi 153 zł co te hieny tak nas męczą sobie biorą wielkie kwoty na galoty Tusk miał być taki sprawiedliwy a okaza,l sie ze swoją partją wieliką hieną wstyd ale oni wstydu nie mają bo szakal hiena niewie co to wstyd ,z ryjów im się ulewa a jeszcze żrą.

  • 2: opiekun matki z IP: 93.154.150.* (2013-05-07 11:05)

    wg planów tuska, świadczenie pielęgnacyjne od stycznia 2014 r. ma wynosić na stałe (zapis w ustawie o świadczeniach rodzinnych) 820 zł, natomiast przewiduje się, iż w zależności od stopnia niepełnosprawności oraz dochodów (nowość) świadczenie pielęgnacyjne będzie również w wyższej kwocie niż 820 zł (docelowo, w przeciągu 5 lat, ma być równe płacy minimalnej, która dzisiaj wynosi 1600 zł). Tak to "widzi" tusk, ale jemu wierzyć? Łatwiej diabłu

  • 3: Andrzej z IP: 109.231.39.* (2013-04-23 10:36)

    P.S. "najniższa kwota wzrośnie o 200zł" (?)
    A to są różne kwoty świadczeń? Proszę rozwinąć tę nowatorską myśl, bo byłem przekonany, że jest to zarazem i najwyższa kwota świadczenia.

  • 4: Andrzej z IP: 109.231.39.* (2013-04-23 10:33)

    Świadczenie pielęgnacyjne (obecnie 620zł) faktycznie wzrośnie o 200zł, ale otrzymają je rodzice z których jedno zrezygnowało z pracy i zajęło się opieką nad dzieckiem. Jeśli dwoje rodziców pracuje to od ponad 6 lat !!! wszystko na co mogą liczyć ze strony państwa to 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego.

    Nam np jako rodzicom autystycznego chłopca ta kwota nie wystarcza nawet na codzienne przez miesiąc dowożenie dziecka do ośrodka. Stałe wydatki to np.: czesne za ośrodek 400zł. Godzina zajęć ze specjalistą (logopeda, psycholog, pedagog, integracja sensoryczna) +/- 70zł/h
    I co? mam rzucić pracę bo 200zł łaskawie rząd dorzucił? Skończcie proszę z tą propagandą sukcesu. Jest nędza!

    Redaktorzy! Czytajcie ze zrozumieniem. Nie mylcie zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. To tak np jak wyprzedzanie i omijanie w prawie o ruchu drogowym - brzmi podobnie a co innego znaczy.
    Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późniejszymi zmianami) Roz.3 Art.16

  • 5: Wdzięczna z IP: 81.210.104.* (2013-04-02 20:56)

    Panie Premierze, czyli za 5 lat będzie mnie stać na kiełbasę do chleba?? O dzięki Ci wielki dobrodzieju... Pan pewnie tak jak ja, uważa, że 5 lat to nie tak wiele żeby poczekać na takie dobrodziejstwo. Człowieku, ja chcę iśc do pracy! Nie mogę, bo moje dziecko jest bardzo chore a na opiekunkę stać mnie nie będzie nawet za te cholerne 5 lat! Mój syn wymaga opieki 24/h i wybacz Pan, ale chociaż kocham go na potęgę, jakoś miłością leków i jedzenie mu nie kupię, mieszkanie zadłuzone, komornik wali do drzwi, a ja nawet zarobić nie mogę... za 5 lat Panie, to ja już mogę nie żyć, tak jak i mój syn.

  • 6: Ewora z IP: 79.184.138.* (2013-04-02 11:41)

    To pięknie,że na dzieciaczki będzie podwyżka.Rodzice poczują minimalną ulgę,ale moje świadczenie stoi od 9-ciu lat w miejscu.Moja choroba zrobiła znaczny postęp przez ten czas i cóż ja mogę za 153 zł?
    Tylko płakać i liczyć na pomoc innych.Tak dążono do Unii a świadczenia w lesie,jak zawsze najbiedniejsi są ci najsłabsi bo chorzy - pozdrawiam.

  • 7: Matka dziecka autystycznego z IP: 62.21.30.* (2013-04-01 12:53)

    Jestem zadowolona, wreszcie zauważono problem matek dzieci niepełnosprawnych. brawo:)

  • 8: ola z IP: 178.37.93.* (2013-03-23 18:29)

    a co z rolnikiem i sw. pielegnacyjnym i dodatkowo 100 zl ?

  • 9: mama dzieci autystycznych z IP: 193.107.11.* (2013-03-19 15:42)

    Do "jjj" Nie musisz żadnych dodatkowych dokumentów składać. Te 200 zł będzie dodane z urzędu czyli automatycznie, nie trzeba żadnych wniosków wypełniać