O ponad 176 tys. osób wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób otrzymujących pomoc z tytułu opieki nad niepełnosprawnym krewnym.
Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za ostatni kwartał 2012 r. wynika, że gminy wypłacały przeciętnie miesięcznie 244,724 tys. świadczeń pielęgnacyjnych. Liczba uprawnionych do pomocy zaczęła w gwałtowny sposób wzrastać od 2010 r., kiedy nastąpiło zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do tego wsparcia oraz rozszerzony został krąg osób, które mogły się o nie ubiegać.
W konsekwencji o ile w 2009 r. świadczenie to otrzymywało 67,9 tys. opiekunów, o tyle w 2011 r. było ich 168,4 tys., a w połowie 2012 r. już 211,6 tys.
Ważne
Wprowadzenie w tym roku zaostrzonych przepisów spowoduje, że liczba uprawnionych będzie spadać
Jest to jednak już ostatni tak lawinowy przyrost uprawnionych do pomocy. Wynika to z tego, że od stycznia 2013 r. ponownie została ograniczona grupa opiekunów, którzy mogą składać wnioski o świadczenie pielęgnacyjne, głównie do rodziców zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi. Ponadto w lipcu stracą do niego prawo zajmujący się dorosłym niesamodzielnym członkiem rodziny.
W ostatnim kwartale 2012 r. odnotowany został zaś spadek liczby wypłacanych świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Otrzymywało je 323 tys. dzieci, podczas gdy w I półroczu ubiegłego roku było ich 343 tys. Jednak zdaniem samorządów od momentu przywrócenia FA (co nastąpiło w październiku 2008 r.) liczba wypłacanych świadczeń stale rośnie, a tendencja spadkowa jest krótkotrwała i zwykle obserwowana pod koniec roku.
– Jest to spowodowane tym, że październik jest pierwszym miesiącem nowego okresu wypłaty świadczeń z FA. Z początkiem następnego roku, zwykle już w styczniu lub lutym, te różnice się wyrównują i następuje przyrost uprawnionych – podkreśla Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wrocławiu.
Komentarze(4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze"Ponadto w lipcu stracą do niego prawo zajmujący się dorosłym niesamodzielnym członkiem rodziny."
To nie jest prawda pani "dziennikarko". Proszę operować rzeczową i potwierdzoną informacją a nie spekulacją bądź dezinformacją.
Jeżeli dorosły, niesamodzielny niepełnosprawny, nabył niepełnosprawność przez 18 rokiem życia, bądź jeśli się uczył, przed 25 rokiem życia, to pomimo, iż jest niepełnosprawnym DOROSŁYM to jego opiekun otrzyma i nie straci prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, i może być nawet dzieckiem swojego niepełnosprawnego rodzica.
Rząd łamie prawo bo przecież wg Konstytucji państwo ma szczególny obowiązek sprawowania opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
Jest to smutne, że TV, stacje radiowe, Rzecznik Praw Obywatelskich, partie
prośby o interwencje pozostawiają bez odpowiedzi.
Dąbkach w szkole podstawowej, które w proteście likwidacji szkoły przykuły się do łańcuchów i głodują. Wszyscy o nich wczoraj mówili, pojawiali się we wszystkich wiadomościach, mediach, a chodzi tylko o 600 dzieci. Nas jest ok.100tys. może zademonstrujemy tak samo w sejmie na Wiejskiej. Czas ucieka, a nic się nie dzieje. O zgrozo, o Polsko, WSZYSCY MAMY ŹLE W GŁOWACH, ŻE ŻYJEMY!!!